|
odgłosy pojazdów komunikacji miejskiej to tylko niektóre przykłady docierających do nas dźwięków. Skoro jednak pewnych źródeł hałasu nie da się uniknąć, to powinniśmy zrobić wszystko, aby zminimalizować ich oddziaływanie na nas samych.
Wpływ hałasu na zdrowie
Hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Stałe przebywanie w pomieszczeniach o wysokim natężeniu hałasu męczy nas nie tylko psychicznie i fizycznie, ale również pogarsza nasze samopoczucie. Głośne dźwięki przeszkadzają w spokojnym śnie i utrudniają efektywny odpoczynek, a uciążliwy zgiełk dodatkowo osłabia naszą koncentrację. Szkodliwy dla zdrowia jest już stały hałas o natężeniu 65 dB, co odpowiada szumowi głośno grającego telewizora. Przy hałasie o sile 85 dB, trwającym dłużej niż 8 godzin dziennie, powstaje niebezpieczeństwo utraty słuchu. Natomiast hałas o natężeniu powyżej 120 dB może uszkodzić słuch w sposób nieodwracalny. Według pomiarów wykonywanych m.in. przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, szczególnie uciążliwy jest hałas komunikacyjny. Jest on jedną z głównych przyczyn powodujących choroby układu nerwowego, serca, układu pokarmowego i żołądka czy zakłóceń równowagi emocjonalnej.
Aby zapewnić sobie właściwy komfort do pracy i odpoczynku, powinniśmy zadbać o wyciszenie naszego mieszkania. Spodziewany efekt uzyskamy m.in. przez izolację akustyczną ścian budynku, jednak stanowi to dość drogą inwestycję. Rozwiązaniem bardzo skutecznym i jednocześnie znacznie tańszym może być wymiana okien (albo zamontowane ich na etapie budowy) na takie, w których szyby cechują się zwiększoną izolacyjnością akustyczną.
Wskaźnik Rw – klucz do sukcesu
Kupując okno powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik Rw. Informuje on nas o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażany jest on w decybelach [dB] i obrazuje wielkość tłumienia dźwięku – dlatego im wskaźnik Rw jest wyższy, tym lepsze tłumienie hałasu. Polskie normy dopuszczają w mieszkaniach poziom hałasu na poziomie 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy.
|