|
Światowa Organizacja Zdrowia, 13 Międzynarodowych Medycznych Towarzystw Naukowych oraz Unia Europejska informują o prawdopodobieństwie wystąpienia pandemii grypy. Aby ograniczyć liczbę powikłań pogrypowych oraz zgonów powinniśmy zwiększyć działania profilaktyczne. Światowe autorytety medyczne jako podstawową metodę w profilaktyce i kontroli grypy rekomendują szczepienia przeciwko grypie – czytamy w liście prof. Lidii Brydak i prof. Andrzeja Steciwki.
W XX wieku przez świat przeszły 3 pandemie grypy, które zgarnęły żniwo nieporównywalnie większe niż obie wojny światowe („hiszpanka” spowodowała zgony 1/3 ludności na świecie). Obecnie świat stoi przed realną groźbą wybuchu kolejnej pandemii. Świadczą o tym regularnie odnotowywane, począwszy od 1997 r., zakażenia ludzi wysoce patogennymi wirusami grypy, które dotąd występowały tylko i wyłącznie u ptaków. Zakażenia ptasią grypą spowodowały od 1997 r. do 8 października 2007 r. ponad 210 zgonów w różnych krajach świata (liczba ta uwzględnia jedynie zgłoszone przypadki, potwierdzone przez WHO). Szacuje się, że kolejna pandemia grypy może spowodować nawet do 100 mln zgonów, a wirus pandemiczny rozprzestrzeni się na obszar całego świata nawet w ciągu 3 miesięcy.
W przypadku wystąpienia pandemii, szybka produkcja nawet jednoskładnikowej szczepionki, skutecznej przeciw szczepowi pandemicznemu może być niemożliwa. Dlatego w planach pandemicznych muszą być wzięte pod uwagę także inne sposoby kontroli infekcji i zachorowań wywołanych szczepem pandemicznym, tj. przy zastosowaniu inhibitorów neuraminidazy. W Polsce w monitorowanych przypadkach prawidłowe podanie oseltamiviru (celowana terapia antywirusowa) pacjentom z grupy podwyższonego ryzyka przyniosło spodziewany efekt, zapobiegając powikłaniom pogrypowym. Przypadki te dotyczyły pacjentów nie zaszczepionych przeciwko grypie i hospitalizowanych: po transplantacji płuc, z niewydolnością płucną, z wrodzoną miopatią oraz z dusznością wysiłkową wraz z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny podbarwionej krwią, jak również nie zaszczepionego przeciwko grypie chłopczyka w wieku prawie 3 lat.
|