|
Polacy identyfikujący WZW typu C jako chorobę zakaźną najczęściej wskazują, że źródłem zakażenia jest kontakt z krwią oraz zainfekowanymi narzędziami medycznymi.
Wśród osób, które uznały WZW typu C za chorobę zakaźną, powszechne jest przekonanie o istnieniu miejsc, w których ryzyko zakażenia się wirusem zapalenia wątroby typu C jest szczególnie wysokie. Z ryzykiem tym w największym stopniu kojarzone są miejsca związane z opieką medyczną: szpital, placówki, w których wykonuje się badania i zabiegi medyczne, gabinet dentystyczny, punkty pobrań krwi.
Za osoby w największym stopniu narażone na zakażenie WZW typu C uważani są pracownicy służby zdrowia oraz osoby hospitalizowane (odpowiednio 71% i 65%). Przekonanie, że zagrożenie jest takie samo dla wszystkich podziela 6% respondentów.
64% Polaków identyfikujących WZW typu C pytana o to, czy choroba ta może być przyczyną raka wątroby wybiera odpowiedź tak. Nowotwór nie jest jednak mocnym skojarzeniem z chorobą, ponieważ tylko 1% badanych spontanicznie wskazuje na możliwość jego rozwoju w konsekwencji zakażenia HCV.
|