Najlepszy okazał się
Twój Smak Puszysty Piątnicy, a najgorszy Pyszny Duet.
Statystyczny Polak zjada około 10 kg wszelkiego rodzaju serów rocznie, a połowa z nas kupuje serki do smarowania pieczywa co najmniej raz w tygodniu. Co jednak kupujemy tak naprawdę? „Świat Konsumenta” zlecił zbadanie 10 marek serków dostępnych na naszym rynku. Jaki był wynik testu? Cóż, serek serkowi nierówny.
W testowanych serkach naukowcy ocenili:
- prawidłowość oznakowania etykiety
- cechy fizykochemiczne: zawartość wody, popiołu, kwasowość, zawartość tłuszczu i białka
- bezpieczeństwo zdrowotne wyrażone jako czystość mikrobiologiczna (brak obecności bakterii chorobotwórczych Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, bakterii Salmonella oraz Escherichia coli) i zawartość metali szkodliwych dla zdrowia – ołowiu, kadmu, rtęci i arsenu
- cechy sensoryczne: wygląd, smak, zapach i konsystencję serków
- skład recepturowy z uwzględnieniem obecności wspomagających substancji dodatkowych – kategoria „ocena naturalności składu”
Na podstawie uzyskanych wyników poszczególnym badanym serkom za każdą z ocenianych cech przyznano noty w skali od 1 (ocena minimalna) do 5 (ocena maksymalna).
Ranking
Jakość badanych produktów była bardzo wyrównana, różnica między pierwszą a ostatnią próbką w rankingu nie przekraczała 0.45 punktu. Większość serków uzyskała oceny bardzo dobre, a jedyną ocenę dobrą przyznano kremowi twarożkowemu Pyszny Duet.
1. miejsce: Piątnica Twój Smak Puszysty (ocena: 4,90)
Na podkreślenie zasługuje fakt, że produkt ten charakteryzował się najlepszymi, wśród badanych, cechami sensorycznymi. Niewielkie zastrzeżenia oceniających dotyczyły w jego wypadku:
- nieścisłości w deklaracji zawartości białka
- obecności zagęstników, co uwzględniono w ocenie kategorii „naturalność” produktu