|
Bagaż chorego
Swój bagaż podziel na podręczny i walizkę z osobistymi rzeczami. Leki powinny się znaleźć w bagażu podręcznym, aby mieć stale do nich dostęp i nie narazić się na ich zagubienie. Pamiętaj! Oprócz lekarstw, które regularnie zażywasz, musisz zabrać ze sobą dodatkowy zapas insuliny (zmiana miejsca pobytu może wywołać na nią zwiększone zapotrzebowanie), odpowiednią ilość igieł do podawania insuliny, glukometr z większą liczbą pasków testowych (wyjazd może spowodować wahania w poziomach cukru we krwi, a to skutkuje koniecznością zwiększenia częstotliwości pomiaru), leków przeciwcukrzycowych. Weź też ze sobą środki niezbędne w razie hipoglikemii jak gotowy zestaw glukagonu do wstrzyknięcia oraz słodkie przekąski: kostki cukru, glukozę w tabletkach, cukierki (nie czekoladowe, które rozpuszczają się w wysokiej temperaturze).
Pamiętaj, że istnieje możliwość zakupu insuliny za granicą, ale może być bardzo droga. Może też różnić się rodzajem i siłą działania od tej, którą normalnie używasz. Jeśli podróżujesz po Polsce, weź ze sobą dodatkowe recepty na leki.
Przechowywanie insuliny
Insulinę, którą aktualnie używasz przechowuj w temperaturze pokojowej ale z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Insulinę najlepiej przewozić w bezpiecznym miejscu, nie narażając jej na przegrzanie (niszczy się w temperaturze powyżej 30 st. C), wstrząsanie lub zamrożenie (insulina raz zamrożona nie nadaje się do użytku). Najlepiej przewozić ją w termosach lub specjalnych kuferkach termoizolacyjnych. Zapas insuliny, przechowuj w lodówce w temperaturze 2 – 8 st. Jeśli podróżujesz samolotem, kuferek z insuliną oraz sprzęt do wstrzykiwania zawsze miej przy sobie, aby nie zginęła i nie podlegała działaniu niskiej temperatury w luku bagażowym. Podczas jazdy autem, nie przechowuj insuliny w schowku samochodowym ani nie zostawiaj w samochodzie. Aktualnie używany wkład insulinowy do wstrzykiwacza, w zależności od rodzaju insuliny można używać nie dłużej niż do 4 – 6 tygodni.
Uwaga! Jeżeli nie masz własnej insuliny (została skradziona lub zgubiona) udaj się do najbliższego szpitala lub poradni. Uzyskasz tam pomoc i insulinę, gdyż jest ona lekiem ratującym życie. Wystarczy, że masz przy sobie dokumenty stwierdzające, że chorujesz na cukrzycę oraz np. aktualną legitymację ubezpieczeniową. Jeżeli zaś uszkodził się pen, insulinę możesz przyjąć za pomocą strzykawki kupionej w najbliższej aptece.
|