|
W oparciu o sieci IP możliwe jest budowanie dużych i rozległych instalacji. Najnowszą tendencja jest stosowanie kamer megapixlowych (szczególnie popularne firmy IQinvision) pozwalających na monitoring stadionów, imprez masowych a także ulic o dużym natężeniu ruchu. Instalacja monitoringu w oparciu o sieci IP daje ogromne możliwości budowania dużych i rozległych instalacji. Przykładem możliwości jest ogólnoświatowa sieć monitoringu firmy Cisco, która integruje 296 obiektów monitorowanych, rozproszonych w 60 krajach. W ramach tej instalacji pracuje 2661 kamer.
W takiej formule zbiorczy monitoring miejski może podlegać szybkiej i taniej rozbudowie jak również automatyzacji. Architektura budowy sieci instalacji monitoringu IP jest identyczna jak zwykłych sieci informatycznych. Urządzenia do obróbki sygnału wizyjnego posiadają własne adresy IP. Można wykorzystywać analogowe fragmenty instalacji np. kamery, ściany monitorów poprzez zastosowanie konwerterów sygnału analog/cyfra zwanych webserwerami, a w odwrotną stronę dekoderami. Rejestracja sygnału może następować w tradycyjnych DVR (lokalnie) jak i w rejestratorach sygnału strumieniowego (zdalnie).
Monitoring bezprzewodowy
Budowa instalacji bezprzewodowych jest niejednokrotnie jedyną możliwością instalacji monitoringu w mieście technologia analogowa nie oferowała takich możliwości ze względu na problemy z zakłóceniami i sterowaniem kamer obrotowych.
autor: / źódło: / opracowanie:
Dipol
|