|
Technika relaksacji Jacobsona
Technika ta opiera się na nauce napinania i rozluźniania określonych grup mięśni. Jej istotą jest wypracowanie w sobie automatycznego, podświadomego nawyku rozluźniania mięśni. Technika ta nazywana jest relaksacją stopniowaną: zajmujemy się w niej poszczególnymi partiami mięśni, opanowując tym sposobem powoli relaksację automatyczną. Następuje tu również zjawisko rozprzestrzeniania – jakby przenoszenia się i rozszerzania tej umiejętności na inne partie mięśni. Dzięki temu możemy rozluźniać mięśnie pozostające poza świadomą kontrolą.
Na przykład rozluźnienie mięśni szkieletowych powoduje automatyczne rozluźnienie mięśni trzewnych i wewnętrznych klatki piersiowej. Stosując tę metodę autorelaksu, można w końcowym etapie nauki osiągnąć stan tzw. relaksacji zróżnicowanej. Polega ona na tym, że w napięciu pozostają tylko te mięśnie, które są nie-zbędne do wykonania danej czynności, pozostałe natomiast są rozluźnione. Uczenie się tej techniki rozpoczyna się od pozycji leżącej, poprzez siedzącą, by w rezultacie osiągnąć umiejętność rozluźniania się podczas normalnych czynności życia codziennego.
Aby przekonać się, na czym polega ta metoda, wykonaj następujące ćwiczenie pozwalające rozluźnić mięśnie głowy i szyi (przecież tu najczęściej kumuluje się nasz stres).
Połóż się wygodnie na plecach, leż spokojnie z zamkniętymi oczami. Leżąc z głową na poduszce, zegnij głowę w prawo, tak aby niemal dotykała prawego ramienia – naprężasz w ten sposób mięśnie szyi. Wykonaj podobne ćwiczenie, zginając głowę w lewo. Zmarszcz jak najsilniej czoło w poziome zmarszczki. Zmarszcz jak najsilniej czoło pionową zmarszczką między brwiami. Zaciśnij mocno powieki. Naprężaj mięśnie oczu, kierując spojrzenie raz w lewo, raz w prawo.
Więcej informacji na temat technik autorelaksu oraz masażu relaksacyjnego znajdziesz w materiałach kursów ESKK „Psychologia” oraz „Masaż relaksacyjny”, na podstawie których napisano ten tekst.
|