|
Opis problemu zdrowotnego
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
Według danych opublikowanych przez GUS w 2000 r. na nowotwór złośliwy sutka zachorowało w Polsce 10 987 kobiet. Liczba nowych zachorowań na 100 tyś kobiet wzrosła z poziomu 50,5 w roku 1999 do 55,3 w roku 2000. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50-69 roku życia.
Prognozy wzrostu umieralności o 0,7% rocznie wskazują na niedostateczne działania zmierzające do wykrycia nowotworów piersi we wczesnym stadium ich rozwoju.
Dla kogo?
Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczonych, zamieszkałych w Krakowie i województwie małopolskim, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii.
Realizacja programu
Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się bez skierowania, do jednej z wymienionych placówek.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsja cienkoigłowa i/lub biopsja gruboigłowa z badaniem histopatologicznym.
Badania mammograficzne opisuje specjalista rentgenodiagnostyki, a lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania kierowane są do odpowiedniej placówki specjalistycznej - poza programem, w ramach kontraktu z NFZ.
Badania w ramach programu wykonują różne ośrodki opieki medycznej. Szczegóły pod adresem: www.nfz-krakow.pl
|