|
Szacuje się, że w ostatniej dekadzie liczba alergików wzrosła dwukrotnie. Objawy astmy ma prawie co czwarte dziecko i co szósty dorosły. Prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie nie będzie rodziny, której ten problem nie dotknie. Chociaż najczęściej na alergie narażone są dzieci, należy pamiętać, że można się uczulić w każdym wieku oraz, iż jest to choroba dziedziczna.
Działania, które warto podjąć, nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze uczuleni, to ograniczanie dostępu do potencjalnych alergenów. Jednym z niebezpiecznych ich rodzajów są substancje drażniące zawarte w materiałach dekoracyjnych i budowlanych. Wywołują one tzw. alergię kontaktową, objawiającą się zmianami skórnymi, lub alergię wziewną, w postaci duszności czy kaszlu, spowodowaną wdychaniem groźnych oparów. Z dużym stężeniem alergenów „budowlanych” mamy do czynienia w domu. Dlatego też planując remont, warto wiedzieć, jakie substancje chemiczne mogą powodować alergie, a następnie wybierać produkty, które są ich pozbawione i posiadają odpowiednie atesty.
Najczęstsze reakcje alergiczne: duszności, kaszel, katar, wysypka, bóle głowy.
Istotnym elementem każdego domu są ściany, które poprzez swoje duże powierzchnie stwarzają potencjalne zagrożenie emisji alergenów. Warto zwrócić szczególną uwagę na dobór farb. Substancje chemiczne zawarte w niektórych produktach, takie jak rozpuszczalniki lub oleje, są niebezpieczne dla alergików. Emitują opary nie tylko w trakcie malowania, ale również w długim czasie po nim. Warto sprawdzić, czy produkt który kupujemy jest bezpieczny. Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego daje pewność, że dana farba została przebadana pod kątem braku środków uczulających. Takie rekomendacje posiada 20 produktów marki Beckers przeznaczonych do malowania i dekoracji ścian oraz elementów drewnianych i metalowych.
|