Czasami jednak, kiedy świat ją przerasta, broni się przed nim krzykiem. Zmartwieni rodzice wywożą ją z Anglii do Nigerii – ojczyzny matki. Tam dziewczynka spotyka tajemniczą TillyTilly – swoją rówieśniczkę, która wie o niej wszystko i jest niewidoczna dla innych. Kiedy rodzice zabierają Jess z powrotem do domu, Tilly również pojawia się w Londynie. W Anglii przyjaciółka przestaje być jednak miłą towarzyszką zabaw. Odkrywa przed Jess przerażający sekret, ujawnia swoje okrutne zdolności magiczne.
Autorka podkreśla znaczenie magii w życiu każdego człowieka, zarówno pochodzącego z barwnej Afryki, jak i z cywilizowanej zachodniej Europy. Ważnym elementem książki jest też niezwykle szczery i wiarygodny portret samotnej i zagubionej dziewczynki wychowywanej między kulturami.
Helen Oyeyemi napisała Małą Ikar w wieku osiemnastu lat. Tekst zachwycił angielskiego wydawcę, krytyków literackich oraz czytelników. Powieść doczekała się już przekładów na kilkanaście języków.
Styl Oyeyemi jest odważny, surowy, niezwykle intensywny. Mała Ikar to mrożąca krew w żyłach opowieść o cierpieniu spowodowanym samotnością oraz izolacją od tego, co znane i bliskie sercu.
Helen Dunmore, „The Times“
Młoda, wrażliwa bohaterka szybko zaskarbia sobie naszą sympatię. Wychodzi jakby prosto ze stron Małych kobietek... Doskonale zarysowane postaci, sprawne dialogi i godna pozazdroszczenia umiejętność barwnego opowiadania.
„Sunday Telegraph”