|
W kask, nakolanniki i nałokietniki warto się zaopatrzyć także przed pierwszym wyjściem na rolki. Jest to sport wyjątkowo urazowy i dlatego - w przeciwieństwie do jazdy na rowerze - przeznaczony raczej dla osób sprawnych i młodych, u których ewentualne złamania i skręcenia łatwiej się goją.
Do biegu, gotowi, start!
Jogging jest formą sportu chętnie praktykowaną przez osoby w różnym wieku i kondycji. Nie wymaga specjalnych przygotowań i sprzętu - jedyne, w co powinniśmy zainwestować, to dobrze dobrane obuwie, przeznaczone specjalnie do biegania. Wyposażone w specjalnie wyprofilowane podeszwy buty chronią nie tylko stopy, stawy skokowe i kolanowe, ale także kręgosłup.
Zdaniem specjalistów jogging jest świetnym lekarstwem na wiele dolegliwości: korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i zapobiega chorobom serca, wspomaga walkę z nadwagą, a przede wszystkim - szybko poprawia kondycję. Bieganie jest także rekomendowane ze względu na dobroczynne działanie na psychikę - daje energię i wspomaga dotlenienie mózgu, a co za tym idzie - ogólną koncentrację.
Jak i gdzie najlepiej biegać?
Jogging, jak każdy sport, dobrze jest uprawiać regularnie - ok. 20-30 minut od 3 do 5 razy w tygodniu, choć na początek wystarczy 10 minutowy trucht. Nieelastyczne i słabo rozgrzane mięśnie nóg są wyjątkowo podatne na urazy, dlatego każdy trening powinno się zacząć od kilku prostych ćwiczeń (np. klasyczne pajacyki czy przysiady) i marszobiegu.
Pamiętajmy także o ... ograniczeniu prędkości. Zbyt szybki bieg wbrew pozorom nie zwiększa ilości spalanych kalorii i nie poprawia kondycji w większym stopniu niż wytrwały, spokojny trucht. Mierzmy siły na zamiary, ale jeśli zabraknie nam tchu nie rezygnujmy z treningu i resztę trasy pokonajmy szybkim marszem czy spacerem.
Biegać można właściwie wszędzie, jednak powinno się zwrócić baczną uwagę na podłoże: asfaltowe czy betonowe może nadmiernie obciążać stawy i mięśnie, zaś na zacisznych parkowych alejkach nader często możemy potknąć się o wystający kamień czy korzeń.
|