Także zbliżające się Święta Wielkanocne wlewają w nasze serca radość. Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Jest świętem ruchomym i może przypadać między 22 marca a 25 kwietnia. Długo trwały spory co do daty obchodzenia Święta Wielkiej Nocy. Dopiero podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, że obchodzić ją będziemy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.
Z obchodami Świąt Wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów. Jednym z nich jest święcenie pokarmów, które spożywane są podczas uroczystego śniadania wielkanocnego w pierwszy dzień Wielkanocy. W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć kolorowych pisanek, chleba, wędliny, soli, chrzanu.
Z drugim dniem świąt związany jest obyczaj śmigusa-dyngusa. Zwyczaj oblewania wodą sięga starogermańskich tradycji pogańskich. Stanowił on wyraz radości związanej z odejściem złej zimy. Miał także zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności. Kościół nadał staremu zwyczajowi wymiar oczyszczenia, nadając wodzie moc zmywania grzechów.
Prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennych promieni słońca, napawających nadzieją, wiarą i miłością życzy Redakcja portalu ByćKobietą.pl