|
Co ciekawe jednak, higiena stóp, mimo że deklaratywnie bardzo ważna, jest realizowana na minimalnym poziomie – dla większości ogranicza się tylko do mycia stóp (72%) przy okazji prysznica lub nieregularnego używania kremu do stóp (kobiety 78%, mężczyźni 37%). Wyniki ilościowe badań wskazują, że mycie stóp (72% respondentów) oraz używanie kremów (57%) to dwa główne sposoby dbania o stopy. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne to obcinanie paznokci (21%), używanie pumeksu oraz tarki do stóp (18%). Regularnie korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych deklaruje jedynie 4% badanych.
Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu zakażenia grzybiczego. Rzadko natomiast pamięta się o tym, aby dokładnie wycierać umyte stopy, a w szczególności przestrzenie pomiędzy palcami, gdzie pozostawiona przez nas woda i zwiększona temperatura sprzyjają rozwojowi zakażenia grzybiczego. „Grzybica stóp powodowana jest przez dermatofity (grzyby chorobotwórcze). Do zakażenia grzybiczego skóry stóp, predysponuje wiele czynników. Czynniki te można podzielić na czynniki ogólnoustrojowe i środowiskowe.
Do czynników ogólnoustrojowych niewątpliwie należą te, które prowadzą do obniżenia ogólnej odporności organizmu. Są to choroby ogólnoustrojowe, choroby autoimmunologiczne. Wśród czynników środowiskowych należy wymienić zwiększoną wilgotność i podwyższoną temperaturę czyli miejsca, gdzie jest ciepło i wilgotno oraz gdzie chodzi się boso: na basenie czy w saunie, siłowni, a nawet w hotelu.” – wyjaśnia dermatolog profesor Jacek Szepietowski z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Paulina Maszewska
Anika Paliszewska
|