|
Doświadczenie mówi jednak, że warto zainwestować w droższy projekt, którego realizacja zagwarantuje nam zwrot kosztów dopiero po kilku latach. Inwestorów można niekiedy przekonać jedynie liczbami. Przy prognozowaniu oszczędności musimy więc brać pod uwagę czynniki od nas niezależne oraz takie, na które mamy wpływ. Pierwsze to przewidywane zmiany cen nośników energii, drugie zaś to parametry energooszczędnego domu.
Oszczędzanie to konieczność
W tradycyjnej technice budowlanej powstają domy, których zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 220 kWh/(m2), natomiast dom energooszczędny (low-energy house - LEH) potrzebuje rocznie maksymalnie 70 kWh/(m2). Taki dom to nie tylko moda, ale i rzeczywista potrzeba. Odkąd temat oszczędzania i poszukiwania nowych źródeł energii pojawił się w międzynarodowych traktatach, energooszczędne budownictwo stało się wymogiem. Już za dwa lata we wszystkich krajach unijnych obowiązywać będą certyfikaty energetyczne, a termomodernizacja budynków stanie koniecznością. Jeśli jesteśmy właśnie na etapie budowy domu, warto już teraz pomyśleć nie tylko ustawach, ale o realnej uldze dla naszych kieszeni.
Okna, dach i ściany
Projektując dom oraz koszty jego przyszłej eksploatacji musimy wziąć pod uwagę kilka elementów: przede wszystkim wielkość budynku (powierzchnię ogrzewania), kształt (im bardziej zwarta bryła tym lepiej, dużo ciepła traci się poprzez narożniki i załamania w przegrodach) oraz to, czy jest piętrowy, czy parterowy. Ważny jest nie tylko układ i rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz domu, ale także usytuowanie budynku na działce (najlepiej na osi wschód-zachód). Dalej musimy zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę okien oraz na rozmieszczenie względem kierunków świata (idealnie by było gdyby większość oszklonej powierzchni skierowana była na południe). Istotne są również materiały, z których wykonamy dach, ściany i podłogi, a także zastosowanie specjalnego systemu wentylacji, który zatrzymuje nagromadzone wewnątrz ciepło. Jednak tym, co w największym stopniu decyduje o poziomie energooszczędności jest jakość i grubość izolacji termicznej.
|