|
Tym razem, mamy szansę zetknąć się ze spektaklem, który był juz wystawiany na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek dokładnie 26 lat temu. Jak się okazuje wartości i przesłanie Bolesława Leśmiana, zawarte w „Baśni o pięknej Parysadzie” nadal pozostają aktualne. Ponadczasowość baśni, a także, jak pisał wybitny znawca teatru lalek Henryk Jurkowski „lalkowość” twórczości Leśmiana, „lalkowość płynąca z zafascynowania poety ludową wyobraźnią,metaforyka i fantastyką, to cecha, która stanowi argument przemawiający za inscenizacją poezji Leśmiana w teatrze lalek”. Powyższe argumenty skłoniły reżyserkę Beatę Pejcz oraz scenografkę Evę Farkašovą - Zalešákovą do przygotowania adaptacji sztuki dla WTL-u.
Leśmianowska „Baśń o pięknej Parysadzie”, opowiada o dziewczynie, której bracia zmienili się w kamienie na Górze Cmentarnicy, dokąd pojechali aby dla szczęścia siostry zdobyć trzy cuda: Ptaka Bulbulezara, Dąb Samograj i Strugę Złotosmugę. Na ratunek pośpieszyła im sama Parysada, słynąca z tego, że nie potrafiła płakać. Gdy już udało się jej ożywić braci, na widok skamieniałego w posąg chłopca zrodziło się w niej uczucie i uroniła łzę, przywracającą życie pięknemu królewiczowi.
Spektakl Beaty Pejcz wprowadza w egzotyczny świat rodem z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, gdzie bohaterów baśni grają kunsztownie, o oryginalnej formie i ze wschodnim przepychem ukostiumowane lalki, a orientalną i bogatą w sceny fantastyczne atmosferę ich świata podkreśla subtelnie stylizowana muzyka oraz niezwykłe efekty świetlne i techniczne, zastosowane w warstwie scenograficznej spektakl.
Premiera odbędzie się 1 kwietnia (niedziela) o godz.16.00 na Scenie Dużej Wrocławskiego Teatru Lalek, a na spektakl zapraszamy 3,4 oraz 12 i 13 kwietnia o godz.10.00.
|