|
Nie sposób dokładnie opisać wszelkich zastosowań drewna i jego wpływu na historię świata, ale niewątpliwie do dziś dnia jest to jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych surowców na świecie. Szerokie właściwości różnych gatunków drewna umożliwiają wykonywanie z niego tak odmiennych rzeczy jak domy, łodzie czy instrumenty muzyczne.
Ekologia
Jedną z najważniejszych zalet tego surowca jest jego odnawialność. Odpowiednie zarządzanie zasobami leśnymi (praktykowane w większości krajów na świecie), pozwala na kontrolę wzrostu lasów. Dzięki zasadzie, że drzew wycina się mniej niż ich w tym czasie rośnie w Polsce przybywa ich rocznie 13-15 mln m³. Warto zaznaczyć, że renomowane firmy zajmujące się produkcją wyrobów drewnianych posiadają odpowiednie certyfikaty zaświadczające, iż wytwarzane przez nie produkty powstały wyłącznie z surowca pozyskiwanego z racjonalnie eksploatowanych zasobów leśnych. Barlinek S.A., największy producent desek podłogowych w Polsce, posiada prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Proces certyfikacji ma na celu prowadzenie skutecznej walki z rabunkową eksploatacją lasów. Certyfikat FSC przyznawany jest firmom, które produkują jedynie z surowca zakupionego u kooperantów, którzy również muszą być certyfikowani. Do każdej partii drewna, oprócz faktury, dostawca zobowiązany jest załączyć świadectwo jego pochodzenia. Dzięki temu klienci mają absolutną pewność, że surowiec, z którego wykonano ich podłogi, został pozyskany z planowanych wycinek, zgodnie z prawem i normami ochrony środowiska.
Zdrowie
Drewno „oddycha”, dzięki czemu reguluje mikroklimat domów i mieszkań. Absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się bardziej suche. Dodatkowo jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnościami do alergii. Wymiana wykładzin czy dywanów na posadzki drewniane zapobiega m.in. obecności roztoczy – najpopularniejszego „domowego” alergenu. Oprócz tego, drewniane posadzki gwarantują izolacje termiczną pomieszczenia odczuwaną jako „ciepła podłoga” oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu.
|