|
Rewitalizujacą do włosów rozjaśnianych i Ochronną do włosów farbowanych na kolor naturalny bądź ciemniejszy.
Dr med. Maria Noszczyk, lekarz dermatolog, kosmetologią zajmuje się naukowo i praktycznie, autorka dwóch książek, prowadzi prywatny Instytut Kosmetyki Lekarskiej i Pielęgnacyjnej Melitus.
Koloryzacja i pielęgnacja włosów farbowanych
Ponad 70% Polek farbuje włosy, co stawia nas pod tym względem w czołówce Europejek. Niestety, rzadko idzie to w parze z dbałością o włosy! U wielu osób zabiegi koloryzacji pozostawiają trwały ślad sztuczności, choć ponoć najbardziej oczekiwany efekt (podobnie jak w przypadku makijażu) ma polegać na "pięknie naturalnym", czyli z pozoru nie retuszowanym. Badania pokazują, że u wielu młodych Amerykanek powodem poważnych kompleksów są rozdwajające się końcówki włosów - bo przecież na ich podstawie można domyślić się, że włosy są niewłaściwie pielęgnowane lub, że jasny kolor włosów nie jest wcale taki naturalny. Polki nadal więcej uwagi poświęcają zabiegom upiększającym, a nie pielęgnacyjnym. Warto przekonać kobiety, że pielęgnując włosy osiągną dużo lepsze i dodatkowo trwalsze efekty po wszelkich zabiegach koloryzacji.
Włosy, aby naturalnie wyglądać, powinny być wypielęgnowane i zadbane. I nie chodzi tu tylko o sam fakt pielęgnacji lub ilość stosowanych środków, lecz ich rodzaj. Obecnie w technologii środków do pielęgnacji włosów, podobnie jak w pielęgnacji skóry, obserwuje się tendencję do specjalizacji produktów. Po erze 2-, 3- i więcej w jednym nadszedł czas na preparaty pielęgnacyjne, które działają podobnie jak leki na wybrany, konkretny problem. Właściwie zastosowany "specjalista" pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty bez obawy działania niepożądanego, czyli np.: wygładza bez obciążania, itp. Wysokiej klasy specjalistami są z pewnością preparaty do włosów koloryzowanych - rozjaśnianych i przyciemnianych, czyli środki pielęgnacyjne dostosowane do rodzaju i skali problemu.
Włosy zawdzięczają swój kolor barwnikowi zawartemu w korze włosa - melaninie. Są dwa rodzaje melaniny: eumelanina (ma kolor brązowy) i feomelanina (kolor pomarańczowy). Kolor kory włosa zależy od ilości i proporcji zawartej w niej melaniny. Na powierzchni włosa obecna jest bezbarwna i przezroczysta osłonka (cuticula). Kolor włosa jest wypadkową światła pochłoniętego przez barwną korę i odbitego od osłonki. Jeśli w korze nie ma barwnika, to staje się ona bezbarwna (jak u albinosów) i włosy są białe.
Obecnie stosuje się różne rodzaje substancji do koloryzacji włosów. Najbardziej znane są 4 metody.
Nietrwałe środki koloryzujące.
To szampony, żele, musy, spray'e zawierające zwyczajne barwniki używane pierwotnie w przemyśle odzieżowym. Środki te są kwaśnymi substancjami, które odkładają się na powierzchni włosa, czyli na osłonce i zmieniają odbicie światła od łodygi włosa. Po kilku myciach barwnik zmywa się i nowy kolor znika.
autor: / źódło: / opracowanie:
Dove
|