|
Dlatego meble, sprzęt AGD, a nawet kuchenne drobiazgi powinny nie tylko zdobić pomieszczenie, ale przede wszystkim spełniać w nim praktyczną rolę. Zasada ta dotyczy również oświetlenia.
Jasno i funkcjonalnie
Dobre oświetlenie kuchni to wyzwanie dla wielu właścicieli mieszkań. Światło powinno być łagodne, ale jednocześnie na tyle mocne, by w pomieszczeniu wyposażonym często w niewielkie okna, było dostatecznie jasno zarówno w dzień, jak i wieczorem. Warunkiem dobrego oświetlenia kuchni jest zastosowanie odpowiednich źródeł światła – żarówek lub świetlówek kompaktowych. W kuchni często wykorzystuje się lampy z oprawami zwieszakowymi. Zamontowane w nich żarówki lub świetlówki nie są osłonięte i świecą do dołu. Należy więc pamiętać, by tego typu lamp nie wyposażać w tradycyjne żarówki, gdyż zupełnie nieosłonięte mogą razić domowników w oczy. Źródła światła idealnie nadające się do lamp zwieszakowych oferuje firma Osram. Są to między innymi świetlówki kompaktowe o odpowiednim kształcie, które wytwarzają łagodne, nieoślepiające światło.
Przykładem takiej świetlówki jest Osram Circolux EL. Ma ona kształt koła, dzięki czemu idealnie „chowa” się w zwieszakowej oprawie. Poza kształtem, dużą zaletą świetlówki kompaktowej Circolux EL jest jej moc wynosząca 24 W. Świetlówki kompaktowe wytwarzają światło pięć razy skuteczniej od zwykłych żarówek, co oznacza, że Circolux EL zastępuje dwie lub trzy tradycyjne żarówki o łącznej mocy 120 W.
Kuchenne zakamarki
Niektóre miejsca w kuchni wymagają szczególnego oświetlenia. Należą do nich przede wszystkim zlewozmywak i blat, przy których spędzamy dużo czasu przygotowując potrawy i zmywając naczynia. Miejsca te, usytuowane zazwyczaj pod ścianami, muszą być specjalnie doświetlone. W innym przypadku, stojąc na przykład nad kuchenką, będziemy przesłaniać światło główne, a powstały cień będzie przeszkadzał nam w pracy.
|