Urodzony w 1761 roku w arystokratycznej rodzinie, kształcony w Szwajcarii, hrabia Potocki był kawalerem zakonu maltańskiego, posłem na Sejm Czteroletni, doradcą cara Aleksandra I, uczonym, podróżnikiem i publicystą, pisarzem, który zasłynął przede wszystkim jako autor "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Bogato udokumentowana biografia Rosseta i Triaire’a opowiada o życiu tego kosmopolity i ekscentryka na tle ówczesnej Europy. Odtwarzając na podstawie niezliczonych dokumentów, listów i świadectw koleje życia Potockiego: służbę w armii austriackiej, jego liczne podróże, między innymi do Turcji i Egiptu, do Tunisu i Maroka, na Kaukaz i do Mongolii, działalność polityczną, twórczość literacką i badania historyczne, autorzy ukazują osobowość niesłychanie bogatą i oryginalną, pełną sprzeczności.
Jako erudyta zafascynowany najnowszymi koncepcjami naukowymi, a zarazem wolnomyśliciel i fantasta, Jan Potocki okazuje się umysłem wykraczającym poza ramy własnej epoki, człowiekiem, który przyznawał sobie prawo do absolutnej wolności – nawet w kwestii śmierci. Dzieło Rosseta i Triaire’a, pierwsze tak szczegółowe i dogłębne opisanie życia wybitnego Polaka i Europejczyka, to oszałamiająca bogactwem panorama Europy czasów oświecenia, a także nieocenione źródło wiedzy dla miłośników i badaczy "Rękopisu znalezionego w Saragossie".
François Rosset i Dominique Triaire przeczesali archiwa w kilkunastu krajach, by napisać tę książkę. Ich dzieło wydobywa polskiego pisarza z zapomnienia i pozwala poznać go naprawdę dogłębnie.
„L’Express”
François Rosset i Dominique Triaire wykładają literaturę na uniwersytetach w Lozannie i Montpellier. Specjalizują się w twórczości Jana Potockiego, są autorami naukowej edycji jego dzieł i licznych prac, m.in. monografii Z Warszawy do Saragossy. Jan Potocki i jego dzieło, wydanie polskie: 2006.