|
Przygotowana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku wystawa towarzyszy organizowanemu przez Nadbałtyckie Centrum Kultury II Festiwalowi Kultur Świata „Okno na Świat”. Celem wystawy jest zarówno przybliżenie tego największego i najbardziej zaludnionego kraju afrykańskiego, ale też ukazanie zainteresowania tym krajem badaczy polskich i pokazanie istniejących w Polsce zabytków nigeryjskich.
Podstawą wystawy stały się zbiory nigeryjskie znajdujące się w Dziale Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Gdańsku. Stanowią one przede wszystkim spuściznę po profesorze Zbigniewie Dmochowskim. Mało kto wie, że Profesor stworzył w latach 70. jedyny w Polsce, działający przez prawie 20 lat Zakład Architektury Tropikalnej przy Politechnice Gdańskiej, który zajmował się głównie architekturą nigeryjską (zespół architektów projektował m.in. modele domów dla nowo powstałego skansenu tradycyjnego budownictwa nigeryjskiego w Jos). Na Politechnice została bogata spuścizna fotograficzno-dokumentacyjno-materiałowa, której część po raz pierwszy będzie można zobaczyć na naszej wystawie.
Będzie to też znakomita okazja, aby opowiedzieć o Badaczu w roku jubileuszu stulecia Jego urodzin oraz podkreślić rolę i rangę jego badań. Poza wymienionymi już placówkami, eksponatów na wystawę użyczyły inne muzea polskie - zarówno państwowe, jak i misyjne. Dzięki temu wystawa daje możliwość zapoznania się z wytwórczością podstawowych największych grup etnicznych Nigerii: Joruba, Ibo, Ibibio, Hausa, Fulani. Można na niej zobaczyć rzeźbę, stroje, tkaniny, biżuterię, ceramikę, przedmioty codziennego użytku, a historyczne już czarno-białe fotografie wykonane przez profesora Zbigniewa Dmochowskiego i jego zespół pokazują zatrzymane w kadrze życie Nigeryjczyków w 60.-70. latach XX wieku.
Ideą Festiwalu Kultur Świata jest przybliżanie tego co nieznane, a poprzez to uczenie zrozumienia i poszanowania odmienności. Ten zamysł Larrego Okey Ugwu, twórcy festiwalu, Nigeryjczyka z pochodzenia, jak najbardziej powinien się spełniać w Gdańsku - otwartym, portowym mieście.
Honorowy Patronat nad wystawą objęła Ambasada Nigerii w Warszawie.
|