|
Jeżeli to nie pomoże, a nienajlepsza forma psychiczna będzie się utrzymywała przez dłuższy czas, warto udać się na konsultację do specjalisty. Każdy zna powiedzenie, że „ruch to zdrowie”. Regularne uprawianie sportu nie tylko pozwala na zachowanie sprawności fizycznej, ale i psychicznej. Podczas ćwiczeń organizm wydziela substancje, które skutecznie pomagają w zwalczaniu apatii. Głównie są to endorfiny, które powodują odczuwanie szczęścia. W ten sposób usuwamy też z organizmu nadmiar adrenaliny, która wydziela się wtedy gdy się denerwujemy.
W długie zimowe wieczory często dopada nas ochota na słodycze. Jednak z nich wszystkich najlepiej sięgnąć po gorzką czekoladę. Z jednej strony wyzwala w naszym organizmie wydzielanie serotoniny, substancji która poprawia nastrój, z drugiej stanowi źródło magnezu i żelaza, minerałów które dbają o nasz układ nerwowy. Chcąc uodpornić się na stres powinniśmy naszą dietę wzbogacić o różnego rodzaju kasze, razowe pieczywo, jajka, ryby i banany. W walce z apatią pomoże nam bogaty w żelazo szpinak.
Ponadto możemy sięgnąć po łagodne, ziołowe leki dostępne w aptekach bez recepty. Ostatnio na naszym rynku pojawiło się wiele takich preparatów, które nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Najlepiej jednak wcześniej porozmawiać z lekarzem, który lek byłby dla nas odpowiedni.
- Parafarmaceutyki stosowane samodzielnie w leczeniu zniżek nastroju, depresji, stresu to leki o niedużej aktywności farmakologicznej i z tego powodu są dostępne bez recepty. Z reguły są to leki ziołowe, które nie szkodzą naszemu organizmowi. Uspokajające zawierają np. wyciąg z walerianu, „poprawiające nastrój” zawierają wyciąg z dziurawca – mówi Cezary Markuszewski, psychiatra z Centrum Medycznego LIM.
Mimo, że badania naukowe z reguły wykazują znikomą skuteczność takich preparatów to dużą rolę odgrywa w tym przypadku tzw. efekt placebo.
- Pozytywne nastawienie pacjenta do preparatu sprzyja wystąpieniu pozytywnego odbioru działania leku lub wystąpieniu takiego efektu, np. uspokajającego. Ludzie nabierają przekonania, że lek jest świetny, pomógł koleżance więc i mi pomoże – dodaje Cezary Markuszewski, psychiatra z Centrum Medycznego LIM.
Tego typu leki mają raczej łagodne działanie. Nie powodują skutków ubocznych. Wyjątkiem są wyciągi z dziurawca, które uwrażliwiają na działanie promieni UV. W przypadku stosowania takich preparatów powinno się unikać słońca i solarium.
|