Występowanie rubinów
Najsłynniejsze rubiny pochodziły z Birmy i Sri Lanki (dawny Cejlon), a także z Indii. Niektóre rubiny lankijskie ujawniają efekt gwiazdy. Rubiny gwiaździste osiągają na rynku jubilerskim zawrotne ceny, niejednokrotnie wyższe od cen brylantów.
Najbardziej cenione są rubiny o głębokiej krwistej barwie, czysto czerwone, z lekkim odcieniem purpurowym lub niebieskawym (tzw. czerwień krwi gołębia). Właściwość tę posiadają rubiny birmańskie.
Inne złoża rubinów, chociaż gorszej jakości, występują w Tajlandii i Tanzanii. Rubiny tajlandzkie mają odcień brunatny, natomiast kamienie z Tanzanii najczęściej są nieprzezroczyste i rzadko nadają się do zastosowania w jubilerstwie.
Szczegółowe informacje o rubinach
Rubiny, tak jak szafiry, należą do grupy korundu (Al2 03). Korund to prosty tlenek glinu tworzący w warunkach naturalnych szereg tlenków złożonych. Jego przezroczyste odmiany są kamieniami jubilerskimi cenionymi niemal tak wysoko jak diament.
Cechy:
- duża twardość - 9 w skali Mohsa
- duża kruchość
- znaczna wytrzymałość na czynniki mechaniczne
- temperatura topienia 2000-20500 C
- nie rozkłada się w kwasie ani stopie sody, jedynie w pirosiarczanie potasu
Rubiny nieobrobione mają matowy lub tłusty połysk, dopiero po oszlifowaniu skrzą się prawie jak diamenty, nabierając charakterystycznego, diamentowego połysku.
oferta Węc - zobacz więcej