Birmańczycy wierzyli, że kamienie szlachetne dojrzewają tak jak owoce. Im czerwieńszy był rubin, tym dojrzalszy. Rubin ze skazą był uważany za kamień... przejrzały.
Pochodzenie słowa "rubin"
Nazwa tego kamienia pochodzi z łacińskiego słowa rubens, oznaczającego kolor czerwony.
Wierzenia
Rubin to kamień Marsa i jako taki był symbolem siły witalnej i walki. Talizmany z rubinami oprawionymi w żelazo, z wizerunkiem boga Marsa i węża, nosili rzymscy wojownicy. Barwa rubinu to symbol namiętności, miłości i rozkoszy. To barwa życia i młodości. Stojąc na straży wierności i trwałości uczuć, kamień ten był szczególnie polecany młodym małżonkom aby chronić ich od zdrady i poniżenia.
Rubin powinien być noszony przez ludzi o melancholijnym usposobieniu, albowiem wyzwala w nich chęć do życia, werwę i aktywność.
To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem Barana i Skorpiona. Ma goić rany psychiczne, wewnętrzne rozdarcia, dodawać sił do walki z przeciwnościami losu.
Słynne rubiny
Rubiny dużych rozmiarów i jednocześnie wysokiej jakości są niezwykle rzadkie - te opiewane w średniowiecznych powieściach i wschodniej literaturze prawdopodobnie były wyobraźnią, marzeniem autorów lub okazywały się być czerwonymi spinelami. Najpiękniejsze znane rubiny to:
- Edwardes Ruby mający 167 kt znajduje się w Brytyjskim Muzeum w Londynie
- Rosser-Reeves o wadze 138,7 kt będący rubinem gwiaździstym znajduje się w kolekcji Muzeum Historii Nauk Przyrodniczych w Nowym Jorku
- Gwiaździsy rubin De Longa (znajdujacy się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej) - 100 kt