|
Dlatego warto spojrzeć na nasz dom oczami małego wiercipięty i zawczasu usunąć potencjalne zagrożenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że już raczkujące dziecko potrafi stanąć na własnych nóżkach, opierając się o ścianę lub meble. Dlatego w zasięgu jego rączek nie powinno być niczego, co mogłoby na siebie ściągnąć, wliczając w to obrusy na stole. Garnków i naczyń nie należy stawiać blisko krawędzi stołu lub kuchenki, a wszystkie gniazdka elektryczne należy zabezpieczyć specjalnymi osłonkami. Wszystkie ostre przedmioty i urządzenia elektryczne powinny znajdować się poza zasięgiem małych rączek, a szuflady
z lekami i środkami chemicznymi należy zabezpieczyć dodatkowymi zamkami.
Potencjalnym niebezpieczeństwem dla małego podróżnika są także nie zablokowane drzwi i wszystkie meble ustawione koło okna lub balkonu. Na koniec zostaje już tylko zabezpieczyć specjalnymi nakładkami ostre krawędzie i sprawdzić, czy w domu nie znajdują się jakieś trujące rośliny, które dziecko mogłoby połknąć. No i oczywiście jeżeli w domu znajdują się dostępne dla dziecka schody, należy przegrodzić je na dole i na górze specjalnymi barierkami. Dzięki tym kilku prostym czynnościom, w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko wypadku małego domownika. Niestety mimo troskliwej opieki rodziców, najczęściej nie udaje się uniknąć drobnych otarć i siniaków. Na szczęście większość upadków czy zderzeń z meblami nie jest groźna i nie wymaga interwencji lekarza, a tylko delikatnej pielęgnacji i całusa rodziców. Drobne otarcia i zranienia skóry należy najpierw zdezynfekować, a następnie posmarować preparatem łagodzącym i przyspieszającym gojenie. Kosmetykami polecanymi do pielęgnacji skóry podrażnionej są maść i krem Alantan Plus, z alantoiną i D-pantenolem. Alantoina działa przeciwzapalnie i ściągająco, wspomagając regenerację naskórka.
D-pantenol łagodzi podrażnienia i reguluje gospodarkę wodną skóry, przywracając jej jędrność i elastyczność. Preparaty Alantan wspomagają oczyszczanie ran i regenerację naskórka, dzięki czemu polecane są w leczeniu różnego rodzaju uszkodzeń skóry, takich jak drobne ranki, otarcia i skaleczenia. Na końcu na ranę można przykleić mały plasterek, ale jeśli nie jest głęboka, to lepiej zostawić dostęp powietrza – wtedy szybciej się zagoi. Na siniaki najlepszy jest zimny okład w miejscu stłuczenia - po kilku dniach ślad sam zniknie. Dzięki tym kilku prostym czynnościom maluch szybko zapomni o nieprzyjemnym zdarzeniu i wróci do ulubionych zabaw, a zdobyte doświadczenie przyda się rodzicom jeszcze przez wiele lat.
|