|
Pomogą one uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych komplikacji. To, co dla nas może być normą, niekoniecznie musi nią być w odległych zakątkach świata. Serwis eSky podsuwa kilka przydatnych wskazówek, o czym pamiętać podczas pobytu w krajach muzułmańskich.
Wyjeżdżając za granicę powinieneś wiedzieć, jakich zachowań należy unikać, żeby nie urazić naszych gospodarzy, a jakie sprawią, że zyskasz w ich oczach i nie będziesz odebrany jak intruz. Nieznajomość zasad obowiązujących w danej kulturze może sprawić, że przypadkowo kogoś urazimy.
W krajach muzułmańskich kultura tam obowiązująca znacząco różni się od naszej - europejskiej. Nieznajomość panujących obyczajów może sprawić, że urazimy kogoś swoim zachowaniem, bądź sami poczujemy się niezręcznie. Jeśli jednak poznamy trochę bliżej tradycje panujące w miejscach, w które wybieramy się na wakacje, na pewno unikniemy niezręcznego faux pas i będziemy cieszyć się wypoczynkiem w nowych, nieodkrytych przez nas jeszcze zakątkach świata.
Podróże do krajów muzułmańskich są o wiele częstsze, niż mogłoby się wydawać. Chętnie wyjeżdżamy do Maroka, Tunezji, Turcji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. I choć kraje te pełne są odmiennych symboli, znaczeń i zachowań, warto je odwiedzić i poznać ze względu na ogromne dziedzictwo kulturowe, fascynujące zabytki, wyjątkowe krajobrazy, niezwykłe smaki i ludzi, którzy wbrew pozorom są bardzo serdeczni i otwarci.
Aby w pełni cieszyć się wakacjami w krajach arabskich, przedstawiamy krótki poradnik, który z pewnością ułatwi Ci podróż.
Etykieta zachowań w krajach muzułmańskich. Dekalog turysty wg eSky:
1. Zawsze pytajmy, czy możemy zrobić komuś zdjęcie. Ta zasada powinna obowiązywać wszędzie, jednak w krajach muzułmańskich jest to szczególnie ważne. W Arabii Saudyjskiej obowiązuje kara więzienia i grzywna za sfotografowanie kogoś bez jego zgody.
2. Unikajmy kontaktu wzrokowego. W kulturze islamu jest on bardzo intymnym elementem i podczas rozmowy lepiej patrzeć poniżej linii oczu rozmówcy.
3. Należy jeść prawą ręką. Lewa uważana jest za nieczystą. Również nie wolno lewą ręką nic podawać ani brać do jedzenia.
4. Alkohol jest zabroniony przez islam. Turyści powinni uszanować tę zasadę i nie spożywać alkoholu w miejscach publicznych. W większości hoteli palenie jest dozwolone.
5. Nie zatrzymujmy samochodów z kciukiem uniesionym w górę – ten gest znaczy to samo, co pokazanie środkowego palca.
6. Podczas zwiedzania meczetu pamiętajmy o tym, by założyć ubrania zasłaniające nogi i ramiona. W meczecie należy również zdjąć obuwie pamiętając o tym, by położyć je podeszwą do góry. Buty należy również zdjąć wchodząc do czyjegoś domu.
7. Podczas zakupów przygotujmy się na długie targowanie – jest to mile widziany obyczaj i nieodłączny element podczas wizyty na targu.
8. Bądźmy ostrożni wywożąc pamiątki z danego kraju. Z Egiptu np. nie wolno wywozić znalezionych muszli, czy zdobyczy z raf koralowych. Na pewno nasz bagaż zostanie sprawdzony pod tym kątem, a kara za próbę wywiezienia morskich pamiątek będzie wysoka. Nie warto więc ryzykować.
9. Na ulicach nie obowiązują zasady ruchu drogowego, a pierwszeństwo wymusza się trąbieniem. Nie próbujmy więc wchodzić na przejście dla pieszych przed nadjeżdżającym samochodem, na pewno się nie zatrzyma.
10. Pamiętajmy o panującym zwyczaju, jakim jest bakszysz, czyli o opłacie za każdą przysługę wyświadczoną turyście: w hotelach, w biurze podróży, na ulicy. Warto więc mieć sporo drobnych, np. jednodolarówek.
Podczas podróży zagranicznych, nawet do niezbyt odległych krajów, będziemy napotykać na różnice kulturowe, które dzielą mieszkańców różnych zakątków świata. To dzięki nim świat jest tak fascynujący, a podróże rozwijające, inspirujące i piękne. Wystarczy zdawać sobie z nich sprawę, szanować zwyczaje panujące w danym regionie świata, a nasze podróże, zarówno te bliższe, jak i dalsze będą wspaniałą i niezapomnianą przygodą.
autor: / źódło: / opracowanie:
eSky
|