|
Czerwone plamki na skórze (zwłaszcza w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie), „pajączki”, rumieniec, który nie znika nawet, gdy opadną emocje – to oznaki zbyt kruchych lub mało elastycznych naczynek. Sprawdź, jak sobie z tym radzić!
Naczynka krwionośne, znajdujące się pod skórą, w naturalny sposób rozszerzają się i kurczą pod wpływem zmian temperatury czy tętna. Wiele osób zmaga się jednak z problemem kruchych i mało elastycznych naczynek, które nie obkurczają się sprawnie, a niekiedy nie wytrzymują ciśnienia krwi i pękają.
Częstym problemem jest również tzw. cera naczynkowa – skóra bardzo cienka, płytko unaczyniona i wrażliwa na takie czynniki zewnętrzne, jak wiatr czy wysokie i niskie temperatury. Jest szczególnie podatna na pojawianie się zaczerwień i „pajączków” (czyli pękniętych lub trwale rozszerzonych naczynek).
Na szczęście z zaczerwieniami można radzić sobie za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów. Co więcej – działania te warto podjąć nie tylko ze względu na estetykę, lecz także po to, by zapobiec rozwojowi trądziku różowatego, którego cechą charakterystyczną jest utrwalony rumień skóry.
Profilaktyka i pielęgnacja cery naczynkowej
Osoby zmagające się z problemem widocznych naczynek i zaczerwienienia skóry powinny wystrzegać się:
· wystawiania skóry na promienie słoneczne oraz wizyt w solarium;
· gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów;
· chlorowanej i twardej wody;
· wahań temperatury;
· sauny i łaźni parowych, a także gorących kąpieli.
Niewskazane jest także używanie peelingów gruboziarnistych oraz kosmetyków o działaniu złuszczającym i wysuszającym (zawierających alkohol). Zamiast tego warto stosować delikatne kremy z filtrem, a zimą dodatkowo kremy tłuste, które staną się barierą dla mrozu. Pozytywny wpływ na stan cery naczynkowej będą mieć również kosmetyki zawierające witaminę C, która ma działanie uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne, oraz witaminę PP, ekstrakt z miłorzębu i arniki górskiej.
Dobrym pomysłem okaże się także stosowanie bazy lub kremu CC w kolorze… zielonym. Po kilku minutach pigment stapia się ze skórą, maskując zaczerwienienia i zapewniając ładny, jednolity koloryt cery.
Zabiegi laserowe – skuteczny sposób na naczynka
Kosmetyki i makijaż nie pomogą jednak w usunięciu pajączków czy rumienia – mogą jedynie zamaskować problem i nie doprowadzić do jego pogłębiania. Pozbycie się na stałe dolegliwości związanych z kruchymi i mało elastycznymi naczynkami możliwe jest poprzez skorzystanie z zabiegów laserowych w gabinecie medycyny estetycznej.
Ważne, by do problemu dopasować odpowiednie narzędzie – czyli optymalny rodzaj terapii laserowej. Lasery używane do leczenia zmian naczyniowych różnią się bowiem m.in. długością fal. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca na dobranie najlepszego rozwiązania. W naszych gabinetach dysponujemy nie tylko dużym wyborem laserów naczyniowych – np. submilisekundowym laserem Nordlys czy laserem KTP, laserami diodowymi i Nd:Yag – lecz także zaawansowanymi urządzeniami diagnostycznymi – mówi Dorota Kliszewska, ekspert laseroterapii Dermamed.
Każdy problem ma inne rozwiązanie
Naczynka to nie jest jeden rodzaj problemu – mają różną głębokość, średnicę i kolor. Inaczej leczymy rumień, popękane naczynka czerwone (tzw. teleangiektazje), a inaczej niebieskie żyłki. Dlatego ważne jest, żeby w ośrodku, w którym podejmujemy się leczenia był duży zestaw różnych laserów naczyniowych – mówi Dorota Kliszewska.
Zabieg laserowy polega na wyłączeniu pękniętych naczynek z układu krwionośnego. Punktowo kierowana wiązka lasera powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynka – po kilku tygodniach zostaje ono wchłonięte i nie pozostaje po nim żaden ślad. Z zabiegiem może wiązać się lekki dyskomfort, jednak nie powoduje wyłączenia z codziennej aktywności.
|