|
Jemy coraz więcej, poruszamy się mniej, a z każdym rokiem nasz metabolizm spada. Jak ustrzec się przed powikłaniami tej choroby i co zrobić, aby skutecznie i bezpowrotnie wrócić do wymarzonej sylwetki? – podpowiada ekspert.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aby zredukować nadwagę i otyłość, należy podejść do tematu odchudzania w sposób kompleksowy, tzn. na stałe zmienić nawyki żywieniowe, a także włączyć aktywność fizyczną.1 Codzienne menu powinno zatem ograniczać przyjmowanie produktów z wysoką zawartością cukrów prostych (np. bułek słodkich, słodyczy, czy napojów gazowanych), a także nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w tłustej części mięs, m.in. w golonce, żeberkach, itd. Jednak to, co dopełnia proces odchudzania, to aktywność fizyczna. Zalecany przez Światową Organizację Zdrowia czas ruchu to 60 minut dziennie dla dzieci, natomiast około 30 minut dla dorosłych.2 W jaki sposób należy ćwiczyć? „Najlepszym sposobem na walkę z nadmiernymi kilogramami jest wprowadzenie do swojego życia systemu, który będzie opierał się na przeznaczeniu 70% uwagi na dietę, a 30% na aktywność fizyczną. Dzięki takim proporcjom możemy uzyskać wymarzoną sylwetkę, a także poczuć się lepiej w swoim własnym ciele. Z doświadczenia wiem, że wyjście na basen czy siłownię jest bardzo krępujące dla osób z nadmiarem kilogramów. Już nawet jedno ciekawe spojrzenie w jednym momencie powoduje wewnętrzny paraliż, stres i całkowitą utratę pewności siebie. To ciężkie przeżycie, dlatego znacznie łatwiej dla osób otyłych lub z nadwagą jest rozpocząć działania we własnym domu, aby oswoić się i przyzwyczaić do ćwiczeń. Dobrym pomysłem są również długie spacery czy wybieranie schodów zamiast windy” – dodaje Monika Honory.
Większość dostępnych na rynku ćwiczeń na płytach DVD charakteryzuje się wysoką intensywnością treningu, co zdaniem ekspertów może być powodem rezygnacji z aktywności fizycznej. Dlaczego? Zbyt wysokie tempo zazwyczaj nadmiernie obciąża osoby ćwiczące i wzbudza w nich rezygnację, a także poczucie frustracji z powodu nie ukończenia treningu. W związku z tym, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń do możliwości osób z nadwagą i otyłością. „Każda osoba z dużą masą ciała powinna rozpocząć aktywność fizyczną od minimalnego wysiłku. Idealnym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń w pozycjach niskich, na przykład w klęku podpartym . Pozwoli to na podjęcie pierwszych kroków, które wspomogą ogólną sprawność organizmu, stopniowo wzmacniając mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie głębokie w tym poprzeczny brzucha” – radzi Ilona Ozimek magister fizjoterapii.
„Elementy treningu funkcjonalnego, który jest wykonywany w różnych płaszczyznach, wspomagają proces odchudzania, a także kształtują ogólną sprawność nerwowo – mięśniową w tym koordynację, prawidłową postawę oraz napięcie gorsetu mięśniowo – szkieletowego. Bardzo istotne dla osób z nadwagą i otyłością są ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięśnie, a także zapobiegają osteoporozie. Połączenie tych ćwiczeń z elementami treningu cardio, dodatkowo wspomaga układ krążenia oraz usprawnia układ oddechowy. Właśnie takie zestawy ćwiczeń można znaleźć na płytach Moniki Honory” – dodaje Ilona Ozimek.
Ćwiczenia zaproponowane w płytach „Twoja Przemiana – poziom podstawowy” oraz „Popraw Kondycję – poziom średniozaawansowany” pozwalają w łatwy i przystępny sposób podejmować aktywność fizyczną. „Gdy byłam otyła, nie lubiłam ćwiczeń i strasznie się do nich zraziłam, ponieważ przewyższały kilkakrotnie moje możliwości. Dlatego Ci, którzy chcą rozpocząć aktywność i powolutku włączyć ją do swojego życia, powinni rozpocząć od tych delikatniejszych, które pozwolą im poprawić kondycje, nie przemęczając ich”– podpowiada Monika Honory. „Trwała zmiana wyglądu jest możliwa tylko przy powolnym etapie odchudzania. Zdrowo jest aby wynosił on minus jeden kilogram tygodniowo” – dodaje Monika Honory, ekspert ds. żywienia.
Już od 6 czerwca 2017r. dostępne są w sprzedaży płyty DVD z ćwiczeniami dla osób z nadwagą i otyłością „Twoja Przemiana – poziom podstawowy” skierowana do osób, które rozpoczynają aktywność fizyczną, oraz „Popraw Kondycję – poziom średniozaawansowany” z zestawem bardziej intensywnym. Wskazane ćwiczenia opracowane zostały przez Monikę Honory oraz magister fizjoterapii Ilonę Ozimek.
|