|
Badanie pokazuje, że niespełna 25% badanych dokonuje regularnego, comiesięcznego planowania domowego budżetu. Rocznych planów budżetowych w ogóle nie robi 60% badanych, a 53% rzadko lub nigdy nie planuje z wyprzedzeniem poważniejszych wydatków. Większe wydatki w polskich rodzinach są najczęściej finansowane z posiadanych oszczędności (42%), poprzez zakupy na raty (29%) i kredyt konsumpcyjny (28%). Prawie połowa badanych deklarowała brak jakichkolwiek oszczędności. Największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji finansowych w polskich rodzinach ma opinia współmałżonka, rodziny i znajomych, pracownika banku, uczestników forów dyskusyjnych oraz mediów. Wyniki badania wskazały również na brak nawyku korzystania z profesjonalnej pomocy przy podejmowaniu decyzji finansowych.
„Myślę, że Polki i Polacy chętnie podeszliby bardziej odpowiedzialnie do planowania swoich finansów, gdyby mieli możliwość zdobycia wiedzy i uzyskania wiarygodnych porad w tej dziedzinie. Może im w tym pomóc między innymi portal Domowe Finanse.” – wyjaśnia Lisowska. Portal Domowe Finanse został stworzony z inicjatywy GE Money Banku, który wspiera akcje edukacyjne dotyczące świadomości ekonomicznej oraz efektywnego zarządzania osobistymi finansami.
„Stworzyliśmy ten portal, bo zależy nam na jak najlepszym edukowaniu Polaków w zakresie wiedzy finansowej przydatnej w codziennym życiu i pomocnej w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji na co dzień.” – wyjaśnia Aleksandra Kwiatkowska, rzecznik prasowy GE Money Banku. „Praktyczne narzędzia dostępne w Domowych Finansach, a także porady Eksperta, mogą być bardzo pomocne w planowaniu finansów osobistych każdego z nas.” – dodaje. Portal w prostej formie prezentuje obiektywne informacje i narzędzia pomagające efektywnie zarządzać osobistymi finansami. Ideą przewodnią portalu jest edukacja, pokazywanie zasad rządzących finansami bez wskazywania na konkretne produkty czy usługi finansowe.
|