|
Czas na powrót do formy po zimie. Jednak zanim kupisz nowe buty do biegania czy karnet na siłownię przeczytaj porady fizjoterapeuty z FootMedica co zrobić, aby nie nabawić się kontuzji.
1. Pronujesz czy supinujesz? Zbadaj swoje stopy, a unikniesz kontuzji
„Pronacja, czyli kierowanie stopy do wewnątrz podczas przetaczania jej z pięty na palce, jest naturalna, o ile nie przekracza pewnego zakresu. Nadmierna pronacja jest nieprawidłowym sposobem stawiania kroków i wymaga korekcji” – tłumaczy dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z kliniki FootMedica. Tak samo jest z supinacją, która z kolei polega na zbytnim rotowaniu stopy na zewnątrz. Wówczas znacznie łatwiej o kontuzje podczas treningów. Nie tylko stawu skokowego, ale także kolanowego czy biodrowego.
O tym, czy należysz do pronatorów czy supinatorów, możesz przekonać się samodzielnie, przyglądając się swoim butom. Jednak dokładniejsze wyniki uzyskasz odwiedzając gabinet podologii ortopedycznej, gdzie fizjoterapeuta ma do dyspozycji nowoczesne urządzenia do badania stóp. Będzie także w stanie dobrać Ci indywidualny zestaw ćwiczeń korygujących wadę oraz ewentualnie wkładki ortopedyczne. Koszt takiej konsultacji to 100-150 złotych.
2. Wybierz odpowiednie buty i dopasuj wkładki – kolana będą Ci wdzięczne
Model i kolor buta to bardzo ważna sprawa - ich wygląd musi przecież dodatkowo motywować Cię do regularnego pokazywania się na siłowni czy w parku. Jednak warto zadbać także o ich odpowiedni kształt. Nie daj się skusić sprzedawcom na specjalne obuwie dla supinatorów czy pronatorów – to, że jedna z Twoich stóp nadmiernie rotuje, to nie znaczy, że druga nie może być neutralna. Buty produkowane w ramach jednej pary są takie same i nie uwzględniają różnic występujących pomiędzy Twoimi stopami.
„Zawsze wybieraj buty neutralne, a wady koryguj indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi. Pomogą one także stopom amortyzować wszelkie wstrząsy przy bieganiu czy skakaniu, a z kolei dzięki temu unikniesz mikrourazów chrząstki stawowej” – radzi dr Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka z FootMedica. Sportowe indywidualne wkładki ortopedyczne wykonasz w granicach 300-350 złotych.
3. Bez rozgrzewki ani rusz! Przygotuj organizm do wysiłku
Jeśli wybierasz się na zajęcia grupowe, przeszkolony instruktor z pewnością zadba o ich prawidłowy przebieg. Problem zaczyna się, gdy chcesz poćwiczysz samodzielnie na siłowni lub zaczynasz swoją przygodę z bieganiem. Szkoda Ci czasu na rozgrzewkę? Niestety bez niej, znacznie więcej godzin stracisz w kolejce do ortopedy. Potruchtaj zatem trochę w miejscu, rozgrzej łydki, pokręć ramionami w obydwie strony. Przyłóż się do rozruszania stawów skokowych i kolanowych, przygotuj także do pracy biodra. Te zasady obowiązują przed każdą aktywnością, także przed pływaniem czy jeżdżeniem na rolkach. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko zerwania ścięgien, przeciążeń lub skręceń.
Prawdopodobnie na drugi dzień po pierwszych wiosennych ćwiczeniach Twoje mięśnie będą nieco obolałe. Jednak jeśli po zakończonym treningu nie zapomnisz o rozciąganiu i rolowaniu, ból będzie znacznie mniejszy.
4. Zadbaj o odpowiednie podłoże - unikaj utwardzonych nawierzchni
Zaawansowani i dobrze poinformowani biegacze już dawno porzucili chodniki na rzecz naturalnych ścieżek w parkach czy lasach. „Na równej i utwardzonej drodze każdy nagle napotkany patyk czy pagórek może doprowadzić do bolesnego skręcenia czy upadku, ponieważ mięśnie nie są przygotowane na tak gwałtowną zmianę” – tłumaczy dr Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica - „Dzieje się tak, ponieważ biegnąc po płaskiej nawierzchni, nie spodziewamy się żadnej przeszkody i włączamy tak zwanego autopilota. Tracimy czujność, na co nigdy nie pozwolilibyśmy sobie w terenie. Przestajemy uważać, gdzie stawiamy stopy, a wtedy najłatwiej o urazy”.
Zbawienny wpływ na Twoje stopy ma także bieganie boso. Oczywiście nie wszędzie możesz sobie na to pozwolić, ale gdy tylko zrobi się cieplej, nie zmarnuj żadnej okazji do joggingu po plaży lub trawie. Stopa nie jest wówczas ograniczona sztywnym obuwiem i ma możliwość pracowania w kilku wymiarach. Jeśli jednak Twoją główną aktywnością są ćwiczenia w klubie fitness, to niestety nie masz możliwości wyboru nawierzchni. Wówczas uratować mogą Cię dobre buty - patrz punkt 2.
Jeżeli jesteś osobą początkującą, pamiętaj, aby ćwiczyć w tempie pozwalającym na zachowanie poprawnej techniki. Powodzenia!
|