|
Ciąża to błogosławiony stan, jednak burza hormonów jaka wówczas zachodzi w organizmie może dać się we znaki, nie tylko w postaci zmiennego nastroju, ale także często dokuczliwych niedyspozycji w postaci suchości pochwy. Ta dolegliwość, kobiecie nie spodziewającej się dziecka, potrafi mocno utrudnić życie, a co dopiero ciężarnej… Jak sobie poradzić z tą niedogodnością jeżeli spotka właśnie Ciebie?
Suchość pochwy w ciąży
Dotyka ona jedynie niektórych kobiet, przeważnie w pierwszym trymestrze ciąży. Objawia się pieczeniem i swędzeniem w okolicach intymnych, czasem te dolegliwości mogą być tak intensywne, że utrudniają chodzenie. Suchości pochwy towarzyszy również ból podczas stosunku, czyli tzw. dyspareunia, która pojawia się w skutek niedostatecznego nawilżenia pochwy. Dodatkowo kobieta może także zaobserwować żółtawe upławy. Nieleczona suchość pochwy może być naprawdę groźna i prowadzić do otarć i krwawienia spowodowanego uszkodzeniem błony śluzowej. Przyczyną tej przykrej dolegliwości są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. W pochwie kobiety produkowany jest śluz, który nie tylko nawilża ją, ale także chroni przez wszelkimi drobnoustrojami. Dodatkowo śluz ważny jest podczas stosunku, umożliwia bowiem kobiecie przeżywanie bezbolesnego i przyjemnego seksu. Za wytwarzanie śluzu odpowiadają estrogeny. Jeśli mamy do czynienia z ich deficytem pojawia się właśnie atrofia pochwy. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna, bo suchość pochwy może być także objawem infekcji grzybiczej i bakteryjnej, może być także skutkiem przyjmowania pewnych leków. Jednak w przypadku kobiet ciężarnych najczęściej wywołuje ją wspomniany wcześniej spadek estrogenów.
Suchość pochwy w połogu
Suchość pochwy w połogu dotyczy dużej części kobiet, również związana jest ze zmianami hormonalnymi. Pozytywna informacja-ta przypadłość mija, trzeba uzbroić się w cierpliwości stosować doraźnie produkty zwiększające komfort i ochronę, najlepiej z naturalnymi składnikami.
Sposoby na pozbycie się dolegliwości oraz dyskomfortu
Pierwszym krokiem powinien być przegląd preparatów do mycia okolic intymnych! Wiele z ich wysusza, alergizuje. Odpowiedni preparaty nie zawiera SLS, SLS, parabenów konserwantów jest hipoalergiczny a jeszcze lepiej podwójnie hipoalergiczny np. prOVag emulsja, która delikatnie myje, chroni i pielęgnuje, jest odpowiednia dla kobiet w ciąży i połogu a nawet dla dzieci i alergików.
Drugim krokiem jest wizyta u ginekologa, który stwierdzi co jest przyczyną suchości pochwy. Jeśli nie ma żadnych bakterii, a suchość spowodowana jest zmianami hormonalnymi, nie ma się co martwić – są sposoby, aby temu zaradzić. Przede wszystkim należy nawilżyć pochwę – jednak należy wybrać takie środki, aby nie zaszkodziły Tobie i dziecku. Kobiety w ciąży nie powinny stosować lubrykantów, zawarte w nich środki chemiczne mogą powodować reakcje alergiczną i być szkodliwe. Jeśli już chcesz sięgnąć po preparat nawilżający zewnętrze okolice intymne wybierz prOVag żel. Który także łagodzi ewentualne podrażnienia. Zawiera naturalne aktywne metabolity Lactobacillus i pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Na rynku dostępne są także specjalne środki do nawilżania pochwy dostępne w kremach, żelach, globulkach i tabletkach dopochwowych np. HydroVag®.
Są to wygodne w użyciu globulki dopochwowe, które wykazują szereg właściwości. Przede wszystkim nawilżają śluzówkę ścian pochwy, wspomagają procesy regeneracyjne, pomagają utrzymać fizjologiczne pH, a jednocześnie chronią pochwę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. HydroVag® zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka pochwy. W składzie preparatu znajdziemy hialuronian sodu, który zabezpiecza śluzówkę pochwy oraz wspomaga proces gojenia i odbudowy tkanek, kwas mlekowy pomagający utrzymać pH pochwy zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji oraz glikogen, który pełni funkcję barierową oraz dostarcza składników odżywczych dla pałeczek kwasu mlekowego tworzących naturalną florę bakteryjną pochwy.
Preparat stosowany jest w przypadku suchości pochwy spowodowanej niedoborem estrogenów, zanikiem błony śluzowej pochwy (atrofia), nasilonym stresem. Sprawdzi się także w celu łagodzenia bólu w przypadku bolesnych stosunków oraz w celu ułatwienia regeneracji nabłonka pochwy w okresie około menopauzalnym, w przypadku wystąpienia nieprawidłowych zmian w nabłonku pochwy (dystrofii), po radio- i chemioterapii, po zabiegach ginekologicznych, po porodzie a także profilaktycznie w celu utrzymania prawidłowej flory i pH pochwy np. po antybiotykoterapii. Globulki mają wielkość i kształt dostosowany do budowy anatomicznej kobiety, dzięki czemu zapewniają wygodę i komfort podczas użytkowania. Skuteczność preparatu została potwierdzona badaniami na 3560 kobietach w wieku 18-65 u których wystąpiły problemy suchości pochwy. W okresie półrocznego badania aż 93,2% kobiet zadeklarowano wyraźną poprawę ogólnej jakości życia, u 49% doszło do znacznego zmniejszenia objawów.
Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, przez 9 miesięcy przygotowuje się ona do nowej roli. W ciągu tych miesięcy będzie musiała także stawić czoła wszelkim przemianom jakie zachodzą w jej organizmie w skutek zmian hormonalnych. Jednym z ich skutków może być suchość pochwy. Na szczęście na rynku dostępne są środki takie jak HydroVag®, które szybko pomagają przywrócić właściwy poziom nawilżenia w sposób bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka.
|