Zakładasz pod niego golf, na niego niemodną kamizelkę i nie dość, że wyglądasz jakbyś nie wiedziała, co w modzie piszczy, to nadal ci zimno. Płaszczyk lub kurtka też nie dość, że są dziwnie małe i krótkie, to na dodatek wyjątkowo szare i ponure. Lekiem na całe zimowe zło może okazać się ponczo z wełny z lamy. Zafunduj sobie coś bajecznie kolorowego, nieziemsko pięknego i co najważniejsze ciepłego, coś co zostanie z tobą bez wątpienia na dłużej niż jeden sezon. I ogrzeje cię bez wątpienia na pewno lepiej niż niejeden dzban ponczu.
Ponczo, swoją wspaniałą miękkość i właściwości cieplne zawdzięcza niezwykłym właściwościom wełny z lamy. O wełence z lamy można by pisać i pisać… Najważniejsze są jej zalety grzewcze, o których Indianie mieszkający w dalekich Andach wiedzą chyba jak nikt inny. Zalety wełny z tych figlarnych zwierzaków są znane są od setek lat, od czasów kiedy zostały one udomowione przez południowoamerykańskich Indian. Ze strzyżonej na wiosnę wełny udawało się wytwarzać odzież o niezwykłych właściwościach termoizolacyjnych, która mogła się wykazać przewiewnością i dobrymi parametrami higroskopijności. Odzież z lamy nie była odzieżą tanią, i dlatego nazywano ją odzieżą bogów. Wyposażona w małą ilość lanoliny wełna z lamy nie jest wystarczająco smacznym kąskiem dla moli, które wolą się żywić owczą wełną. Znikome ilości lanoliny są też odpowiedzialne za to, że wełna z lamy nie brudzi się tak szybko, jak ta owcza.
Jest lekka, a przy tym wspaniale zatrzymuje ciepło dzięki maleńkim kieszonkom powietrznym, znajdującym się na całej długości włosa. Włos lamy jest trzykrotnie bardziej wytrzymały na rozciąganie od włosa owczego, więc taka odzież jest trwalsza i mniej podatna na odkształcenia. Odzież z lamy nie uczula, nie powoduje podrażnień. Wystarczy ją wyprać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych środków piorących, a bez wątpienia będzie ci służyć przez parę sezonów. Pamiętaj, że nie wolno jej długo moczyć, wystarczy tylko delikatne uciskanie. Zapomnij o suszeniu w suszarce elektrycznej i odwirowywaniu. Wystarczy lekko odcisnąć, ułożyć na ręczniku i pozwolić jej wyschnąć. Innym rozwiązaniem jest również zawinięcie w rulon ręcznikowy i pozostawienie do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. I gotowe.