Objawiają się one m.in. zaczerwieniem, zapaleniem oraz osłabieniem odpowiedzi immunologicznej. Ponadto prowadzą do powstawania wolnych rodników, co skutkuje uszkodzeniem tkanek skóry i przyspieszenia procesu jej starzenia oraz może prowadzić do powstawania nowotworów. Polifenole obecne w suplemencie diety Oligo-Elite pomogą zatrzymać ten proces.
Wiele badań naukowych udowodniło związek pomiędzy nadmiernym wytwarzaniem wolnych rodników, stanem zapalnym w organizmie (również w skórze) a nowotworami. Powstawanie w skórze nadmiernej ilości wolnych rodników może odpowiadać też za zwiększone wytwarzanie enzymu COX-2, który ma związek ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory, np. jelita grubego.
Hamując uwalnianie wolnych rodników oraz enzymu COX-2 możemy zahamować niekorzystne procesy zachodzące w naszym organizmie. Wiele związków polifenolowych posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, a tym samych implikuje ich ochronne działanie chemoprewencyjne – hamowanie, odwrócenie lub opóźnienie powstawania komórek nowotworowych.
W badaniach przeprowadzonych w Japonii (Sapporo) i Korei Południowej (National Research Laboratory of Molecular Carcinogenesis and Chemoprevention, College of Pharmacy, Seoul National University) udowodniono pozytywny efekt działania suplementu diety Oligo-Elite na uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UVB. Autorzy potwierdzają, że polifenole zawarte w Oligo-Elite hamują wytwarzanie w skórze wolnych rodników i enzymu COX-2 oraz redukują zapalenia wywołane przez promieniowanie UVB – powstrzymując jednocześnie proces starzenia sie skóry.
W podsumowaniu badania autorzy stwierdzili, że skóra która jest jednocześnie podawana ekspozycji na promieniowanie UVB i suplementacji Oligo-Elite – produkuje znacznie mniej COX-2 i zwiększa produkcję ochronnego enzymu NOQ-1, co wiąże się z prewencyjnym działaniem w kierunku tworzenia sie nowotworów skóry, jej zapalenia i starzenia.
Oligo-Elite, 150 zł/30 kaps., www.oligo-elite.pl
Nasz ekspert: dr n. med. Norbert Szaluś – specjalista w zakresie medycyny nuklearnej i terapii izotopowej. Główne zainteresowania zawodowe obejmują celowaną receptorową diagnostykę i terapię chorób onkologicznych pochodnymi peptydów znakowanych radioizotopowo, jak również zastosowanie techniki PET-CT w diagnostyce chorób onkologicznych. Od kilku lat studiuje zagadnienia związane z immunologicznym działaniem preparatów związków naturalnych w chorobach przewlekłych, jak również naukowo i praktycznie zajmuje się profilaktyką i terapią chorób cywilizacyjnych z zastosowaniem związków roślinnych (m.in. polifenoli).