Dobrze też przetestować materac przed zakupem, kładąc się na nim w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Szukając idealnego dla siebie materaca, pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny i ten sam model nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do naszych indywidualnych cech, takich jak waga, wzrost i sposób spania.
- W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na twardość materaca. Niezależnie od tego czy decydujemy się na piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy kilka jej poziomów – wyjaśnia Jacek Oprzędek, Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków. – Osobom cięższym polecamy materace twardsze, które nie będą się zapadać, osoby lżejsze mogą sobie natomiast pozwolić na bardziej miękki. Gdy ktoś poszukuje materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która nie tylko zniweluje odstęp pomiędzy materacami, ale też zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – dodaje Jacek Oprzędek.
Waga to najważniejsze kryterium doboru twardości materaca, ale warto też wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej śpimy i wzrost. Osoby śpiące przeważnie na plecach, potrzebują materaca, który zapewni wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Lepiej sprawdzą się tu materace nieco twardsze, chroniące przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże. Jednak, jeżeli częściej śpimy na boku, powinniśmy pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała. Większość dostępnych na rynku materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu, czyli zróżnicowaną twardość na poszczególnych obszarach powierzchni. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet jeżeli śpimy w nietypowych pozycjach. Warto też zwrócić uwagę na to, aby materac był co najmniej o 10 cm dłuższy od nas.
Przekonaj się na własnych plecach
Niezwykle pomocna przy decyzji o nabyciu konkretnego materaca jest możliwość wcześniejszego przetestowania go. Przed zakupem powinniśmy położyć się na nim w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na odpowiednio dobranym materacu kręgosłup będzie ułożony w linii prostej. Ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania, niektóre sklepy dają też możliwość przetestowania materaca w domu. Np. w IKEA materac można wymienić na inny aż do 90 dni od zakupu.
Piankowy, lateksowy czy sprężynowy?
Ciężko jednoznacznie określić, jaki rodzaj materaca będzie dla nas najlepszy, ponieważ każdy z nich jest inny. - Podstawowa różnica polega na tym, że materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej odczujemy to podczas siadania – tłumaczy Jacek Oprzędek z IKEA Kraków.
Pianka idealnie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu dobrze amortyzuje ruchy w łóżku. Materac lateksowy z kolei odtwarza i długo utrzymuje swój kształt, zapewniając tym samym bardzo precyzyjne wsparcie całego ciała. Materac sprężynowy jest pod względem komfortu porównywalny do lateksowego, jednak sprężyny bardziej równomiernie od pianki czy lateksu rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni. Do wyboru mamy też materace piankowo-lateksowe i sprężynowe z warstwą lateksu.
- Ciekawym rozwiązaniem są sprężyny kieszeniowe, które zastosowaliśmy w niektórych naszych materacach. Nie są one ze sobą połączone, tylko pozaszywane w specjalnych kieszeniach, co sprawia, że materac jeszcze lepiej dopasowuje się do ciała, a dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia wrażenie chłodniejszego. Dodatkowo, sprężyny kieszeniowe nie przenoszą “falowania”, które daje się odczuć, gdy jedna osoba leży w łóżku, a druga dopiero się kładzie - mówi Jacek Oprzędek, Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków.
Materac na lata
Pamiętajmy, że materac to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że należy go wymieniać średnio co 8 lat, to dobrze dobrany może nam służyć o wiele, wiele dłużej, a niektóre sklepy swoje materace obejmują nawet 25-letnią gwarancją. Żaden materac nie będzie nam jednak służył tak długo, jeżeli nie będziemy o niego dbać. Dlatego warto od razu wyposażyć się w odpowiedni pokrowiec, chroniący materac przed roztoczami kurzu i spowalniający proces jego zużywania się. Zwróćmy uwagę, żeby wykonany był z materiału odprowadzającego wilgoć, np. bawełny lub watoliny poliestrowej.
Tu zaczyna się dobry dzień
W ramach trwającej do 22 lutego 2015 roku akcji „Tu zaczyna się dobry dzień”, w IKEA Kraków można skorzystać z bezpłatnych porad doświadczonych fizjoterapeutów, którzy pomogą dobrać materac do indywidualnych potrzeb. Porady fizjoterapeutów udzielane są w Dziale Sypialni, codziennie w godzinach otwarcia sklepu (pon.-sob. 09.00-21.00, niedz. 09.00-20.00). Dodatkowo, do końca trwania akcji, przy zakupie łóżka z materacem, 10% wartości zostanie nam zwrócone w postaci karty rabatowej.
Dodatkowych informacji udzielają:
Magdalena Gorecka-Przepolska, IKEA Kraków
tel. 12 293 11 41, e-mail: magdalena.gorecka-przepolska@ikea.com
Agnieszka Dźwigoń, Open Media Public Relations
tel. 698 618 575, e-mail: agad@openmedia.pl
Przemysław Pawluś, Open Media Public Relations
tel. 608 642 583, e-mail: przemek@openmedia.pl
IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. Nowa IKEA Kraków oferuje klientom ponad 9 tys. produktów, 64 inspirujące wnętrza. Ponadto posiada przestronną restaurację na 500 miejsc siedzących z bezpłatnym dostępem do Internetu, miejscem dla karmiącej mamy oraz strefą zabawy dla najmłodszych, a także bezpłatną bawialnię „Czarodziejski Las Smaland” z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat.
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).