|
Niestety, dla niektórych osób są związane również z pojawieniem się lub nasileniem problemów z przemianą materii, wynikających ze zmiany sposobu żywienia oraz małą w tych dniach aktywnością fizyczną. Obfite posiłki, tłuste, słodkie, pozbawione błonnika pokarmowego potrawy to elementy świątecznych jadłospisów, które wyjątkowo negatywnie wpływają na funkcje przewodu pokarmowego, a szczególnie jego końcowego odcinka – jelit. Spędzanie dużej ilości czasu przy świątecznym stole oraz ogromne ilości spożywanego w tym czasie jedzenia powodują, że jelito staje się leniwe, mogą pojawiać się także zaparcia mówi Joanna Wardak, dietetyk, ekspert akcji „Obudź swoje ciało”. Jak zatem przygotować się do Świąt i jak je spędzać, aby uniknąć przykrych dolegliwości?
Smacznie i zdrowo
Nadmiar cukru i tłuszczu w świątecznych daniach powoduje wydłużenie czasu zalegania resztek pokarmowych w jelitach, dlatego należy zwrócić większą uwagę na potrawy, które pojawią się na stole. Smażony karp, sałatki z majonezem, śledzie w śmietanie, bigos czy sernik to potrawy, które zawierają dużo tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z tradycyjnych przysmaków. Można jednak przygotować je w taki sposób, aby ograniczyć ilość dodawanego do nich tłuszczu. Zamiast smażonego karpia – karp w galarecie, zamiast śledzia w śmietanie – śledź w sosie jogurtowym, zamiast majonezu do sałatki – sos winegret lub sos jogurtowy z niewielkim dodatkiem majonezu, zamiast sernika z tłustym serem twarogowym – sernik z chudym serem twarogowym, zamiast bigosu z kiełbasą i boczkiem – bigos z chudą wołowiną. Tego typu zmiany z pewnością pozytywnie wpłyną na funkcje przewodu pokarmowego a przy okazji ochronią przed niekontrolowanym wzrostem masy ciała.
Przysmaki, takie jak makowiec, kutia, pierniczki, czekoladowe figurki, kluski z makiem są nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Dostarczają jednak dużo cukru, dlatego należy spożywać je z umiarem. Warto również zwrócić uwagę na niektóre płyny. Soki owocowe, napoje gazowane pojawiają się w czasie Świąt częściej niż zazwyczaj. Podobnie jak słodkie smakołyki, są źródłem cukru i dlatego należy ich raczej unikać lub ograniczyć ich spożywanie. Ilość wypijanych w ciągu dnia płynów nie powinna być mniejsza niż 2 litry. Wśród płynów nie wpływających negatywnie na pracę przewodu pokarmowego wymienić można: niegazowaną wodę mineralną, słabe napary z kawy i herbaty oraz kompot bez dodatku cukru.
|