|
IWONNA NIEGOWSKA, SPECJALISTA ŻYWIENIA MARKI KNORR
Iwonna Niegowska, specjalista żywienia marki Knorr
Brokuły są niezwykle cenione przez osoby dbającą o zdrowie oraz o… linię. Dlaczego?
Brokuły są doceniane ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Trzeba przy tym pamiętać, że aby został on zachowany, nie należy zbyt długo gotować brokułów. Zjadając porcję brokułu (ok.140 g), dostarczymy sobie aż 5 g cennego błonnika (20% dziennego zapotrzebowania) i tylko 38 kcal.
Jakimi zaletami może poszczycić się kalafior?
To warzywo bogate w witaminę C. Już trzy różyczki gotowanego kalafiora (ok. 55 g) zaspokajają 40% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Należy pamiętać, by nie gotować go zbyt długo, aby nie stracił cennych składników. Co warto podkreślić, kalafior jest bardzo sycący i jednocześnie niskokaloryczny. Te trzy różyczki to tylko 12 kcal.
Dlaczego powinniśmy spożywać marchewkę?
Marchewka to bogate źródło beta-karotenu, czyli prowitaminy A, odpowiedzialnej za dobry wzrok i piękną cerę. Co ważne, łatwiej się ona wchłania z ugotowanego warzywa, niż z surowego. Ponadto danie z marchewką powinno zawierać tłuszcz, co ma wpływ na wchłanianie się składników odżywczych.
Jakie są żywieniowe zalety zielonego groszku?
Groszek cechuje się wysoką wartością odżywczą. Zawiera nie tylko cenny potas i beta-karoten, ale jest także źródłem błonnika, skrobi i białka.
Dlaczego warto często sięgać po szpinak?
To warzywo powinno się znaleźć w naszym jadłospisie ze względu na duże ilości beta-karotenu, zawartość witaminy C i żelaza. Najlepiej jeść go w potrawach z mlekiem lub jajkiem, aby zawarty w nim kwas szczawiowy nie naruszył naszych zasobów wapnia.
Jakie składniki mineralne zawiera cukinia?
Jest ona przede wszystkim źródłem potasu – jedno średnie warzywo (ok. 200 g) zawiera 500 mg potasu, czyli ok. 15% dziennego zapotrzebowania. Co ważne, ze względu na intensywny wzrost nie ma zdolności do kumulowania metali ciężkich i azotanów. Zaletą jest także niska kaloryczność warzywa – 100 g zawiera zaledwie 15 kcal.
Jakimi właściwościami może zaskoczyć nas fasolka szparagowa?
Fasolka szparagowa jedzona ze strąkami jest cennym źródłem witaminy C, a także kwasu foliowego i błonnika. Warto wiedzieć, że odmiany o zielonych strąkach mają więcej składników odżywczych niż pozostałe.
|