|
Witam serdecznie
Zgadzam się z Panią,że nie wszystkie substancje dodatkowe dodawane do żywności wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Częśc z nich, jak na przykład różnego typu zagęszczacze są dla nas obojętne. Każda substancja chemiczna, zanim zostanie dopuszczona do obrotu wcześniej jest przebadana pod względem toksyczności. Bada sie jednak tylko pojedyncze substancje, a
ludzie mają w organizmie „koktail” trujących związków chemicznych. Nikt nie przetestował skutków działania takiej mieszaniny.
Ocenia się,że spożywamy dziennie od 10 do 20 gramów substancji dodatkowych, co w skali roku daje kilka kilogramów !!!
Coraz częsciej mówi się o niekorzystnym działaniu substancji chemicznych dostających się do naszego organizmu z pożywieniem, wodą i powietrzem.
Wiadomo, że wpływają na układ hormonalny.
Pokazano ich związek z: astmą, alergiami, niektórymi przypadkami raka, przedwczesnymi porodami i niską masą noworodków, pogarszającą się jakością spermy, zmianą proporcji płci (feminizacja samców, maskulinizacja samic), chorobami układu nerwowego.
Najwięcej dodatków, takich jak: skrobia, żelatyna, pektyna, guma guar, konserwanty, zawierają:
przetwory mleczne (10g w porcji jogurtu 150g),
napoje w proszku (cappuccino 0.11g/filiżankę),
margaryny (3g w 100g), pieczywo cukiernicze,
słodycze.
Jakich związkow należy unikać?
Konserwanty
E 210-213, Kwas benzoesowy i benzoesany (konserwacja warzyw, sosy, dżemy niskosłodzone)
E 220-228, Dwutlenek siarki i siarczyny: (soki, suszone owoce, konfitury (max. 0.01-2g/kg)
E 249-252, Azotany i azotyny: kiełbasy, bekony, szynki (max. 0.125-0.4 g/kg)
Barwniki syntetyczne:
E 102 (tartrazyna) - jest dodawana do oranżady, deserów w proszku, sztucznego miodu. Może wywołać skurcz oskrzeli u osób chorych na astmę i uczulonych na aspirynę.
E 110 (żółcień pomarańczowa) - znajduje się w marmoladach, w żelach, gumach do żucia, w powłokach tabletek. Może wywoływać różne reakcje alergiczne, np. pokrzywkę, duszności.
E 124 (czerwień koszenilowa) - dodawana jest do ryb wędzonych, budyniów, cukierków owocowych. Szkodzi osobom uczulonym na aspirynę.
Substancje dodatkowe, regulujące pH:
E 508 (chlorek potasu), E 509 (chlorek wapnia), E 511 (chlorek magnezu) - znajdują się w przyprawach. W dużych ilościach działają przeczyszczająco. Powinny zrezygnować z nich osoby, które mają chore nerki i wątrobę.
E 525 (wodorotlenek potasu) - dodawany jest do konfitur i galaretek. Może wywoływać bóle jelitowo-żołądkowe;
Preparaty zagęszczające i żelujące:E 400 (kwas alginowy) - niewskazany dla kobiet w ciąży;E 407 (karagen) - może przyczyniać się do owrzodzenia jelit.
Preparaty zastępujące cukier:
E 420 (sorbitol), E 421(mannitol) spotykane są najczęściej w żywności dla diabetyków. Po spożyciu większych ilości tych substancji można dostać bólów brzucha i biegunki. E 951 (aspartam) i E 954 (sacharyna) - obie substancje nie są polecane osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym.
Substancje wzmacniające smak i zapach:
E-621 – glutaminian sodu (zupy w proszku, sosy)
Pozdrawiam
Ewa Matyska-Piekarska
lekarz chorób wewnętrznych, dietetyk
"M&R Genesis Clinic" Europejskie Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie
|