|
Wystawa pokazuje nie tylko współczesność miasta, ale również jego historię - lata wojny i odbudowę po zniszczeniach wojennych. Sankt Petersburg został założony przez Piotra I w 1703 roku. Pierwsze plany zabudowy miasta car wykreślił sam, generalny projekt wykonał szwajcar Domenico Trezzini - w zamyśle miało stać się ono „oknem na Europę”. Miało być wizytówką Rosji, wzorcem piękna. Miasto położone jest w delcie rzeki Newy i ze względu na wielość wysp, kanałów i mostów jest nazywane również „Wenecją północy”.
Rozbudowywany przez wieki Sankt Petersburg stał się jednym z najpiękniejszych miast świata. Kompleksy parkowe, pałacowe, granitowe nadbrzeża i mosty stały się wizytówką miasta rozsławianego przez malarzy i poetów.
Wystawa prezentowana w holu Muzeum Historycznego m.st. Warszawy przedstawia zdjęcia najsłynniejszych miejsc Sankt Petersburga. Obejrzeć można reprodukcje akwaforty pałacu Zimowego, fotografie Wielkiego Pałacu Petersburskiego, Twierdzy Pietropawłowskiej czy Pałacu Straganowa. Wiele z zabytków związanych jest z Polakami, którzy mieszkali i tworzyli nad Newą swoje dzieła.
Na przykład jeden z dworców kolejowych (Witebski) zaprojektował Brzozowski, most Mikołaja - inżynier Kierbedź, a Sobór Zbawiciela na Wodach – Peretiakowicz. Nie tylko architekci tworzyli w byłej stolicy Rosji. W Sankt Petersburgu przebywali - nie zawsze z własnej woli - m. in. Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Henryk Wieniawski, Wacław Niżyński czy ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Wiele przez lata zmieniło się w Sankt Petersburgu (przez jakiś czas nawet nazwa miasta była inna), ale piękno pozostało.
|