|
Zdrowi dorośli, którzy późno kładą się spać i stale ograniczają liczbę przespanych godzin, mogą być bardziej podatni na wzrost masy ciała. Głównym powodem może być fakt, że zaczynają jeść więcej w późnych godzinach nocnych.
Analizowana grupa badanych składała się z 225 zdrowych osób bez nadwagi w wieku od 22 do 50 lat. Dorośli byli losowo przydzielani do jednej z dwóch grup – kontrolnej lub z ograniczoną ilością dozwolonego snu. Następnie na 18 dni badani zostali umieszczeni w laboratorium.
Wyniki pokazują, że osoby należące do grupy o ograniczonej ilości snu, które przez 5 nocy spały jedynie 4 godziny - od 4 do 8 nad ranem, szybciej przybrały na masie ciała niż badani z grupy kontrolnej, którzy spali 10 godzin – od 22 do 8 nad ranem. W grupie o organicznej ilości snu zaobserwowano również ogólny wzrost liczby przyjmowanych kalorii. Był on spowodowany zwiększoną liczbą posiłków w ciągu doby. Dodatkowo, liczba spożytych kalorii pochodzących z tłuszczów była najwyższa w godzinach nocnych.
Chociaż wcześniejsze badania epidemiologiczne wskazywały na związek pomiędzy krótkim czasem snu a wzrostem masy ciała, byliśmy zaskoczeni, jak duży był wzrost masy ciała uczestników podczas analiz laboratoryjnych – mówi Andrea Spaeth, kandydat na doktora w Departamencie Psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii.
Posiłki były wydawane o konkretnych godzinach, ale dodatkowe jedzenie było dostępne przez całą dobę w kuchni laboratorium. Oglądanie telewizji, czytanie, korzystanie z gier wideo lub wykonywanie innych czynności siedzących było dozwolone. Badani mogli również poruszać się po okolicy, ale nie wolno im było wykonywać ćwiczeń fizycznych.
Wyniki pokazały, że mężczyźni, którym ograniczono ilość snu, przybrali na masie ciała bardziej niż kobiety, a Afroamerykanie przytyli więcej niż osoby należące do rasy kaukaskiej. W grupie o ograniczonej ilości snu, pojawiły się także znaczące różnice w przyroście masy ciała pomiędzy rasami i płciami – powiedziała Andrea Spaeth i dodała: Afroamerykanie, u których występuje większe ryzyko wystąpienia otyłości i skłonność do krótkiego snu, mogą być bardziej podatni na wzrost masy ciała w wyniku ograniczenia snu. Następne badania powinny skupić się na wyróżnieniu zachowawczych i fizycznych mechanizmów, które mogą być podłożem tej zwiększonej podatności.
American Academy of Sleep Medicine podaje, że wzrost masy ciała jest czynnikiem ryzyka Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBS), powszechnej choroby sennej, która ma poważny wpływ na zdrowie i jakość życia. Ryzyko wystąpienia OBS zwiększa się wraz z przyrostem masy ciała, a u ludzi z chorobliwą otyłością prawdopodobieństwo pojawienia się choroby jest ekstremalnie wysokie.
Źródło: Andrea M. Spaeth, David F. Dinges, Namni Goel. Effects of Experimental Sleep Restriction on Weight Gain, Caloric Intake, and Meal Timing in Healthy Adults. SLEEP, 2013
|