Zadbaj o to, aby czas spędzony przy grillu był dla wszystkich przyjemny i bezpieczny. Poznaj poniższe zasady i zostań mistrzynią grillowania.
Wbrew pozorom, obsługa grilla nie należy do trudnych. Cały proces można zawrzeć w kilkupunktowej instrukcji, którą znajdziesz poniżej. Dowiedz się co zrobić, aby spotkanie przy grillu było nie tylko dobrą zabawą dla gości, ale także łatwym do pokonania wyzwaniem dla Ciebie.
Przygotowania
Każdy, kto chce zrobić coś profesjonalnie, musi się wcześniej dobrze przygotować. Nie pozwól, aby brak podstawowej wiedzy lub akcesoriów popsuł Twoje plany. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca na ulokowanie sprzętu. Grill nie powinien stać obok nakrytego stołu lub w pobliżu gości. Umieść grilla tak, aby dym nikomu nie przeszkadzał, a jednocześnie żeby każdy mógł swobodnie podejść i wybrać dla siebie pieczony produkt z rusztu.
Obok grilla dobrze jest mieć blat lub stolik, na którym umieścisz wszystkie niezbędne akcesoria oraz będziesz mogła wykładać gotowe już do jedzenie kawałki. Po odpaleniu grilla nie będzie już czasu na szukanie sztućców i robienie sałatek, dlatego dobrze jest przygotować je z odpowienim wyprzedzeniem.
Nie zapomnij również, że grillując wieczorem przyda Ci się dodatkowe oświetlanie, jak na przykład lampa ogrodowa lub kilka pochodni. W dzień i w nocy zdecydowanie przydadzą Ci się rękawice żaroodporne, szczypce, spryskiwacz z wodą oraz aluminiowe tacki do grillowania, które z jednej strony pozwalają na przygotowanie zdrowego posiłku, a z drugiej, zapobiegają kapaniu wyciekającego z potraw tłuszczu na rozżarzone węgle.
Rozpalanie
Grilla należy rozpalić przed przyjściem gości, tak aby w momencie przybycia zaproszonych, na ruszcie pojawiły się pierwsze produkty. Grille gazowe oraz elektryczne nie wymagają czasochłonnego przygotowania, ale gdy zdecydujesz się na tradycyjnego grilla węglowego, musisz wziąć pod uwagę czas jego rozpalenia, czyli około 30 minut.
Do rozpalenia grilla niezbędny jest materiał opałowy. Może nim być węgiel drzewny lub brykiet z węgla drzewnego. W wietrzny dzień zaleca się użycie brykietu, który również świetnie sprawdza się podczas grillowania sporych kawałków mięsa, ze względu na wolniejsze spalanie i wytwarzanie wyższej temperatury. Węgiel drzewny z kolei, sprawdza się w przypadku grillowania delikatnych mięs, warzyw i owoców.
Niezależnie od tego, który materiał opałowy wybierzesz, najlepszym, a zarazem najszybszym sposobem na rozpalenie go, jest oblanie około dziesięciu ułożonych w stożek kawałków płynem ułatwiającym rozpalanie, a następnie podpalenie go. Po tym, jak ułożony stożek rozżarzy się, dołóż kolejną porcję materiału opałowego i znów poczekaj chwilę, aż całość się przepali i pokryje popiołem, a następnie za pomocą szczypiec rozłóż go równomiernie na całej powierzchni grilla.
UWAGA! Uważaj na rozpałkę. Jeżeli przez przypadek znajdzie się na Twoich dłoniach, koniecznie przed wznieceniem ognia, dokładnie umyj ręce.
Grillowanie
Jeżeli rozpalanie grilla zakończyło się sukcesem, można przejść do następnego, bardziej przyjemnego etapu – grillowania. Zanim jednak „wrzucisz na ruszt” jedzenie, upewnij się, że ruszt jest czysty. Możesz także przed jego użyciem nasmarować go... olejem. Zabieg taki ułatwi późniejsze czyszczenie sprzętu.
Po umieszczeniu rusztu na swoim miejscu, poczekaj chwilę, aż lekko się nagrzeje, a następnie można przejść do konkretnego pieczenia potraw.
PAMIĘTAJ! Nigdy nie uzyskasz dobrego efektu grillując jedzenie bezpośrednio nad ogniem.
Nie zapomnij o tym, że kawałki rozmrożonego mięsa powinny być wcześniej zamarynowane. Słodkich sosów do mięs używaj na 10 minut przed jego ściągnięciem z grilla, aby uniknąć niezdrowej spalenizny.
Jedzenie układaj na aluminiowych tackach lub owijaj je w folię aluminiową. W ten sposób sprawisz, że pieczone potrawy będą soczyste i pełne aromatu.
Czyszczenie
Po udanym grillowaniu, przyjdzie czas na porządki i czyszczenie sprzętu. Stosując się do powyższych rad dotyczących smarowania rusztu oraz używania tacek, z pewnością ułatwisz sobie ten proces.
Ważne jest, aby upewnić się, że węgiel jest całkowicie wypalony, a sprzęt nie jest już gorący. Mając pewność, że temperatura grilla dostatecznie się obniżyła, możesz przejść do etapu jego czyszczenia. Materiał opałowy za pomocą szczypiec ułóż na kawałku nieporośniętej trawą ziemi i posyp go piaskiem, odcinając dostęp do tlenu.
Niezbędnym akcesoriami przy czyszczeniu grilla będą: szczotka druciana oraz bawełniana szmatka, warto również zakupić środek odtłuszczający lub po prostu użyć wody z mydłem i octem. Grill podczas czyszczenia nie może być gorący. Po całkowitym wystygnięciu należy odtłuścić i wyczyścić dokładnie ruszt i metalowe pręty. Na koniec płuczemy cały sprzęt ciepłą wodą i dokładnie suszymy, aby uniknąć powstawania rdzy.
Jeżeli poszukujesz inspiracji na pieczone mięsa czy wegetariańskiego grilla, zajrzyj na stronę Tesco