|
A przecież istnieją również szafiry żółte, zielone, fioletowe, pomarańczowe, a nawet czarne. Jednak właśnie niebieskie cieszą się największą popularnością w jubilerstwie, a najbardziej cenione są te, które pochodzą z Indii, o niepowtarzalnym odcieniu "błękitu kaszmirskiego".
Pochodzenie słowa "szafir"
Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa sapphirus, które oznacza "niebieski".
Wierzenia
Szafir był ulubionym kamieniem Wschodu i wśród wszystkich klejnotów czczony był jako symbol zaklętej mądrości i skarbnica wiedzy wszelakiej. Kamień magiczny czarnoksiężników i wróżbitów, w seansach spirytystycznych służył jako pomost łączący medium ze światem zmarłych, gdyż wierzono, że duchy preferują kolor niebieski.
Szafir ma chronić przed nędzą, ślepotą i ukąszeniem węża. Wyzwala dowcip, elokwencję, naprawia złe obyczaje. Jest wspaniałym kamieniem dla wszystkich, którzy chcą uczynić swój związek mocnym i partnerskim. Szafir to największy przyjaciel zakochanych.
To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem Strzelca i Ryb (niebieski), Byka (pomarańczowy), Bliźniąt, Panny i Wagi (żółty).
Słynne szafiry
Największy słynny szafir gwiaździsty to "Gwiazda Indii" o masie 536 kt, czyli ok. 10 dag.
Koronę Brytyjską zdobią dwa wspaniałe szafiry "Gwiazda Edwarda" i "Stuart".
W posiadaniu kolekcji Diamentowej Fundacji Republiki Rosyjskiej znajdują się dwa unikatowe pod względem barwy i masy szafiry lankijskie (258 kt, i 200 kt) jako elementy zdobiące krzyż koronny Rosyjskiego Imperium i carską broszę.
Występowanie szafirów
Jak już wspomniano, najbardziej cenione są szafiry pochodzące z Kaszmiru Indii, ze względu na barwę o niepowtarzalnym odcieniu "błękitu kaszmirskiego" oraz z Birmy i Tajlandii.
|