|
Odkryć, że to nie tylko pizza, makarony i gnocchi, ale przede wszystkim świeże warzywa, doskonała oliwa, smaczne panini i wyjątkowe wędliny. Sekrety włoskiej kuchni odsłania Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr.
Włosi to szczęściarze! Klimat w Italii sprawia, że mogą oni sięgać po świeże warzywa przez cały rok, kiedy tylko zapragną. Dzięki nim powstają tak aromatyczne sosy, pyszne zupy, kolorowe sałatki, fantazyjne przystawki. „Ale w sezonie także w Polsce, na wyciągnięcie ręki są doskonałe w smaku pomidory, dorodne bakłażany, papryka, fasolka, bób, soczewica” – przypomina Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr. Szczególnie zachęca on, by sięgać teraz po pomidory, bo wciąż ich nie doceniamy. A pomidor to doskonały kandydat na króla naszych domowych kuchni!
Co więcej, Paolo Marinucci przypomina, że możemy wykorzystywać różne odmiany pomidorów – do sałatek i sosów znakomicie pasuje grappolo, słodkie pachino nada świetny smak warzywnym kompozycjom, a cherry sprawi, że nasze sałatki, makarony, czy szaszłyki będą wyglądać niezwykle atrakcyjnie. I jeszcze san marzano, czyli podłużne pomidory z mięsistym miąższem i twardą skórą, znakomicie sprawdzające się w intensywnie pomidorowych włoskich sosach. A teraz czas na konkretne pomidorowe propozycje włoskiego szefa kuchni Knorr!
Doskonały związek? Oczywiście pomidory i mozzarella, czyli popularna sałatka caprese, której barwy mają odzwierciedlać włoską flagę. Znamy to! Kochamy! To połączenie możemy jednak urozmaicić i przygotować Caprese z ogórkiem i suszonymi pomidorami albo dodać do sałatki awokado czy rukolę.
Ponadto pomidory posłużą nam do przyrządzenia Pomidorówki z makaronem po włosku – pysznej, aromatycznej, z dodatkiem tymianku, natki pietruszki i czosnku. Sprawdzą się także w Szaszłykach z kurczakiem i warzywami, we Włoskiej tarcie z pomidorami i mozzarellą, Tagliatelle z czarnymi oliwkami i pomidorami, Salsie z oliwek i pomidorów na przekąskę oraz dziesiątkach innych potraw! Czas je wypróbować!
Oliwa zawsze… pyszna!
Salatka z mlodych ziol z fenelem i oliwa.JPG
Oliwa to prawdziwe bogactwo Italii! Włosi potrafią delektować się kromką świeżego chleba zamoczoną w oliwie. Warto byśmy także docenili jej smak. Zachęca do tego włoski szef kuchni Knorr i przypomina, by zwracać uwagę, jaką oliwę wybieramy. Jeśli chcemy jej użyć do skropienia dania, powinniśmy sięgnąć po oliwę najwyższej jakości znaną jako extra vergine, czyli z pierwszego tłoczenia. Charakteryzuje się najlepszym smakiem i aromatem. Dzięki niej Bakłażan w oliwie czy Sałatka z młodych ziół z fenelem i oliwą będą smakowały wyśmienicie.
Oliwę oznaczoną jako vergine i oliwę z oliwek możemy natomiast używać do gotowania i smażenia.
„Znaczenie ma także miejsce pochodzenia oliwy” – tłumaczy włoski szef kuchni Knorr Paolo Marinucci. Ta pochodząca z południa Włoch i Sycylii, dzięki suchemu i gorącemu klimatowi, ma bardziej zdecydowany smak, pełniejszy aromat, ciemniejszy kolor. Z powodzeniem można ją użyć podczas gotowania gulaszu lub zupy fasolowej. Natomiast oliwa powstająca na północy Włoch jest delikatniejsza – pasuje do potraw o subtelniejszym smaku, np. ryb.
Na przekąskę… panini!
Te włoskie kanapki sprawdzą się na plaży czy nad jeziorem. Klasyczne z pomidorem i oliwą, ale także z sałatą, serami, wędliną – tylko od nas zależy, co do nich dodamy. Paolo Marinucci, włoski szef kuchni Knorr, poleca do panini także paprykę – grillowaną lub upieczoną w piecu ze szczyptą soli i oliwą. „Taka papryka jest wspaniała, delikatna i słodka” – zachwala kucharz.
|