|
Aranżując tak ważną dla wszystkich przestrzeń warto skorzystać z klasycznych wzorców odwołując się na przykład do wielowiekowej tradycji ogrodów w stylu francuskim, czy też całkowicie odmiennym stylu angielskim.
Symetria i prostota
Styl aranżacji ogrodu zwany francuskim wywodzi się z XVII wiecznej Francji, skąd szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Najbardziej charakterystyczne cechy tego stylu to: prostota kształtów i symetria wynikająca z podporządkowania wszystkich elementów ogrodu jednej osi. W ogrodzie francuskim dominowały równo przystrzyżone drzewa i krzewy często ukształtowane w różnorodne figury. Aranżując przestrzeń wokół domu na podobieństwo klasycznych wzorców warto zaplanować dokładnie wszystkie szczegóły małej architektury, także nawierzchnię. „Dobierając zarówno odpowiedni rodzaj kostki brukowej, jak i komponując styl ułożenia nawierzchni, możemy przywołać w naszym ogrodzie barokowy styl francuski czy też romantyczny angielski klimat” – mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt z firmy Libet S.A.
„Do współczesnych aranżacji zieleni we francuskim stylu szczególnie polecam szlachetne kostki brukowe Libet Decco z grupy Elegante: Piccola i Piazza. Kostki te powstają z naturalnych kruszyw: marmuru, porfiru, granitu oraz bazaltu. Dzięki technologii płukania zyskują strukturę naturalnego kamienia, na wzór tego, który był stosowany w dawnych ogrodach francuskich.” Poza doborem odpowiedniej kostki ważne jest jej ułożenie. „Polecałabym figury geometryczne i jednolicie ukształtowane ścieżki. Taka prosta, najlepiej symetryczna względem głównych elementów ogrodu, aranżacja bezpośrednio nawiąże do stylu francuskiego. Do realizacji większych powierzchni i placów proponuję kształt o nazwie Via Castello. Kostki z grupy Colormix, do których należy tworzą niepowtarzalne kompozycje kolorystyczne, dzięki specjalnemu procesowi mieszania barwników,. Dodatkowo Via Castello to system dużych elementów, dzięki czemu sprawnie układa się z nich większe powierzchnie. Stosując aranżacje z kostek szlachetnych Via Castello, Piazza i Piccola możemy uzyskać oryginalne barwne zestawienia. Połączenie różnych trapezowych kształtów tych kostek tworzy oryginalny rysunek nawierzchni. W ogrodzie odwołującym się do stylu francuskiego nie zalecam układania kostki w formie łuków czy wachlarzy, gdyż mogłyby zachwiać geometryczną prostotę kompozycji.” – dodaje Joanna Kowalik-Siedlecka.
|