urozmaici nawet najprostsze danie z grilla, odmieni każdą sałatkę i podkręci aromat marynat. Czosnek był znany już w starożytności. Sam Pitagoras nazwał go królem przypraw, który nie tylko dodaje smaku potrawom, ale również... chroni przed "urocznym spojrzeniem", czyli nieczystymi intencjami czy złowrogimi mocami. W rzeczywistości jest to roślina uniwersalna, rośnie prawie na całym świecie. Występuje w ponad dwustu pięćdziesięciu gatunkach i odmianach. Prawdopodobnie ojczyzną czosnku jest Azja Środkowa, zaś najokazalsze gatunki rosną na Kaukazie. Podobnie jest w krajach arabskich, na Bałkanach, w Turcji i na Węgrzech. Sporo roślin rośnie dziko w klimacie umiarkowanym, także w Polsce (np. jako czosnek niedźwiedzi). To właśnie z tego powodu, to warzywo tak mocno kojarzy się z rodzimą kuchnią.
Wielbiciele ostrego smaku cenią go za możliwość ograniczenia szkodliwej soli w potrawie - spora ilość czosnku pozwala na użycie mniejszej ilości soli. Już niewielka ilość czosnku dodana do zwykłej surówki sprawi, że jej smak będzie wyrazisty, a upieczony na grillu, wcześniej natarty czosnkiem chleb będzie prawdziwym przysmakiem. Czosnek świetnie komponuje się z rybami. Grillowany pstrąg faszerowany natką pietruszki i plasterkami czosnku to istne niebo w ustach. Jest również idealnym uzupełnieniem mięs i dziś trudno wyobrazić sobie grilla bez czosnku. Można nacierać nim wszelkie mięsa - od drobiu, poprzez cielęcinę, jagnięcinę, baraninę, do wołowiny i wieprzowiny. Niezmiennie polskim klasykiem pozostaje karkówka natarta czosnkiem i oprószona majerankiem z odrobiną soli i pieprzu.
Czosnek jest też cennym składnikiem wszelkich marynat. Włosi, wielbiciele udźca jagnięcego często przygotowują pikantny sos z czosnku, rozgniecionych filetów anchois oraz z octu winnego. Z kolei hiszpański kurczak podawany jest w sosie z utartych żółtek, drobno posiekanych migdałów, czosnku i szafranu. Amerykanie bez pamięci są rozkochani w wołowych stekach natartych czosnkowym TABASCO®. Japończycy łączą go z ulubioną marynatą teriyaki Kikkoman, dzięki czemu powstaje niesamowite połączenie smakowe, które na grillowanych produktach tworzy chrupiącą, słodko-pikantną glazurę. Jak widać, czosnek jest sprzymierzeńcem każdego, kto lubi grillować a póki co, pogoda sprzyja kulinarnym eksperymentom. Zatem sztućce w dłoń!
Skrzydełka „Palce lizać”
10 skrzydełek kurczaka (ok. 1kg)
sól i pieprz do smaku
? cytryny
14 łyżek marynaty Teriyaki Kikkoman
5-6 kropli TABASCO® Garlic
1 łyżka miodu
2 łyżki oleju roślinnego
Skrzydełka umyć i osuszyć, oprószyć solą i pieprzem, włożyć do miski, skropić sokiem z cytryny, dodać marynatę Teriyaki, czosnkowe TABASCO®, miód i olej. Skrzydełka wymieszać, przykryć i wstawić do lodówki na 3-4 godziny, a jeśli masz czas najlepiej na całą noc. W międzyczasie skrzydełka można przemieszać. Mocno rozgrzać grilla, a skrzydełka ułożyć na wysmarowanej tłuszczem tacce, jedno obok drugiego. Przykryć folią aluminiową i piec przez około 70 minut, do czasu aż mięso będzie miękkie i łatwo będzie odchodzić od kości.