|
Warto już dziś zainteresować się korzyściami z takiej inwestycji, gdyż podniesie ona nie tylko komfort mieszkania zimą, ale i latem. A do tego przysłużymy się środowisku.
Termomodernizacja związana jest bezpośrednio ze wzrostem świadomości społecznej na temat ekologii i oszczędności energii. I choć szeroko pojęte działania na rzecz środowiska kojarzą nam się zazwyczaj z dużymi nakładami finansowymi, termomodernizacji domu może dokonać przeciętny mieszkaniec. Pozwala na to m.in. Ustawa o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162 /98, 76/2001). Określa ona formę pomocy Państwa - umorzenie nawet 25% kredytu - w procesie zmniejszania zużycia energii cieplnej w budynkach.
Od audytu do kredytu
Podstawą do zaciągnięcia kredytu na termomodernizację jest audyt energetyczny, czyli specjalna analiza, która wykazuje oszczędności kosztów energii i kosztów ogrzewania, wynikające z planowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kolejne etapy analizy badają na ile sprawne jest nasze ogrzewanie, ile ciepła zużywamy w zimie oraz w jakim stanie technicznym znajduje się budynek. Następnie wyszukiwane są rozwiązania. - Najczęściej obejmują one izolację ścian, ale także wymianę stolarki, ocieplenia dachu, wymianę ogrzewania, systemu wentylacji - wylicza Maciej Iwaniec, Product Manager z firmy Baumit, która produkuje m.in. systemy ociepleniowe.
Po analizie cen potrzebnych produktów wylicza się koszt modernizacji, a następnie oszczędności z ich zastosowania. Gotowy audyt może stać się podstawą do udzielenia kredytu, który nie może przekroczyć 80% kosztów inwestycji. Okres spłaty kredytu rozłożony jest na 10 lat.
|