|
"O ile w USA notuje się rocznie 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, o tyle wirusem HPV zaraża się w tym czasie ponad 5 i pół miliona osób" - mówi profesor Sławomir Majewski, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV.
Brodawki płciowe są jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową na świecie. Przyjmuje się, że zakażenie wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób. W Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujacych się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jak wielkim problemem są brodawki płciowe (kłykciny kończyste) pokazuje też ogromna liczba pytań dotyczących tego problemu zadawanych przez internautów odwiedzających stronę www.hpv.pl.
"Szczepionka zapobiegająca zakażeniom czterema typami wrusa HPV chroni osoby aszczepione nie tylko przed onkogennymi typami HPV 16 i 18 ale także przed HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za 90 procent przypadków kłykcin kończystych" - mówi profesor Majewski. Dodaje przy tym, że niezmiernie ważną rolę w profilaktyce HPV odegra nie tylko szczepienie dziewcząt i kobiet, ale także chłopców. W Europie Silgard (sprzedawany w niektórych krajach pod nazwą Gardasil) jest wskazany dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 -26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN2/3, stanom przedrakowym sromu typu (VIN 2/3) oraz powstawaniu brodawek płciowych powodowanych zakażeniem HPV 6, 11. W przypadku chłopców szczepienie zapobiegnie zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych.
|