|
"To ważne wskazanie którego nie było jeszcze w czasie rejestracji szczepionki w czerwcu w USA, ponieważ wyniki badań zostały opublikowane później"- mówi profesor Sławomir Majewski. Szczepienia chłopców są bardzo ważne - ponieważ w dorosłym życiu także mężczyźni są odpowiedzialni za przenoszenie wirusa HPV, który jest wielokrotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV. Jednak o ile w przypadku mężczyzn wirus HPV najczęściej powoduje powstawanie brodawek płciowych - o tyle w przypadku kobiet zmiany moga przyjąć dużo poważniejszy charakter z rakiem szyjki macicy włącznie.
"Ponieważ świadomość tego, że za raka szyjki macicy odpowiada właśnie wirus HPV jest ciągle bardzo niska, zależy nam na dotarciu w pierwszym rzędzie z informacją do kobiet." - mówi dyrektor do spraw polityki zdrowotnej MSD Polska Maciej Gajewski. "Pamiętajmy, że szerokie zastosowanie szczepień przeciwko HPV w Polsce może w następnych latach zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy o 3-4 tysiące. W tej chwili na tę chorobę zapada 4 tysięcy Polek rocznie, z czego 2 tysiące umiera."
Amerykański koncern Merck & Co., Inc., którego częścią jest MSD Polska, kontynuuje badania kliniczne dotyczące skuteczności szczepionki u kobiet w wieku od 27 do 45 lat oraz u mężczyzn w wieku od 16 do 26 lat. Badania te prowadzone są w trzydziestu krajach na całym świecie. Silgard - czteroważna szczepionka przeciwko wirusowi HPV typu 6, 11, 16 i 18 - został zarejestrowany w Europie 21 września. W polskich aptekach szczepionka powinna pojawić się na przełomie listopada i grudnia.
|