Po powrocie z rocznego pobytu w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zaczęła pracę w miesięczniku "Magazyn Rodzinny", w dziale graficznym, potem jako kierownik działu poradnictwa. W 1984 wyjechała do Papui-Nowej Gwinei. Przez 5 lat rysowała rośliny do wydawnictw naukowych, przez semestr wykładała perspektywę na wydziale architektury Uniwersytetu w Lae. Podróżowała po Papui, Australii i Nowej Zelandii. Obecnie mieszka w Warszawie,
maluje, pisze książki i artykuły o tematyce kulinarnej, tłumaczy z języka litewskiego i angielskiego.
Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku
Biruta Markuza
Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku, książka Biruty Markuzy obejmuje kuchnie: chińską, hinduską, indonezyjską, Singapuru (malajską), Sri Lanki, Filipin, Nowej Gwinei, Nowej Zelandii i Australii. Kuchnie te zasadniczo różnią się między sobą, a w sposób skrajny — od pozostałych kuchni świata. Obrazują fascynującą umiejętność wykorzystania wszystkiego, co jadalne (korony kwiatu, kiełków, korzeni, naci, kory i larw w niej żyjących). Po lekturze tej książki warto się zadumać, czy można beztrosko wyrzucać stary chleb, wylewać serwatkę, marnować nać selerów, pietruszki itp. W tropiku ziarnko ryżu jest święte — tak jak w Polsce święta była kiedyś nawet zeschła skibka chleba.
Książka dostarcza informacji o odmiennych od naszego sposobach odżywiania się — egzotycznych, nowych, może się przydać komuś, kogo los skieruje w tamte rejony, a jedzenie jest przecież zawsze sprawą ważną. Zapraszamy na wspólną wyprawę w krainy smaków nieznanych.