|
Gdy brakuje dostępu do sieci gazowej, do wyboru pozostają olej opałowy, gaz płynny lub paliwa stałe.
Gaz płynny i olej opałowy
Jeżeli nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci gazowej, pozostaje wybór między olejem opałowym i gazem płynnym (LPG). Wbrew pozorom oba te paliwa mają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego magazynowania – w przypadku gazu płynnego są to zbiorniki naziemne lub podziemne, zaś zbiorniki na olej opałowy umieszcza się zazwyczaj w piwnicach domów. Dokonując wyboru między olejem opałowym i gazem płynnym należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości magazynowania i ceny tych paliw w miejscu zamieszkania, ale również perspektywy rozwoju sieci gazowej w okolicy.
Jeżeli wiemy, że za kilka lat nasz dom zostanie podłączony do miejskiej sieci gazowej, warto zdecydować się na gaz płynny, choćby dlatego, że nie będziemy musieli w przyszłości wymieniać zainstalowanego kotła grzewczego. Kotły De Dietrich na gaz płynny, po dokonaniu przez autoryzowany serwis regulacji, mogą być zasilane gazem ziemnym. Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa, kocioł zasilany gazem płynnym nie może być instalowany poniżej poziomu gruntu. Do niedawna przewaga gazu płynnego nad olejem opałowym wynikała z możliwości oszczędności paliwa dzięki wykorzystaniu technologii kondensacyjnej. Jednak w tym roku firma De Dietrich wprowadziła do sprzedaży kondensacyjne kotły olejowe GTU C 120/1200, które pracują zdecydowanie (nawet o 40%) wydajniej niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Paliwa stałe
Najtańszym paliwem w Polsce wciąż pozostają paliwa stałe, takie jak węgiel czy koks. Właśnie z powodu niskich cen paliw stałych, instalowanie zasilanych nimi kotłów jest wciąż popularne. Firma De Dietrich oferuje klientom kotły CF 120, które w zależności od wersji mogą być opalane droższym paliwem, jakim jest drewno lub węglem i koksem.
|