|
"Clerks – Sprzedawcy jest filmem o życiu dwudziestokilkulatków – mówi Smith – a ja czuję, że mam już coś do powiedzenia o życiu trzydziestokilkulatków." "Clerks – Sprzedawcy 2" pokazuje Dantego i Randala dziesięć lat później, kiedy mają po 33 lata. Podstawowe pytanie, które pada w filmie, brzmi: czy można być zblazowanym, cynicznym, przemądrzałym trzydziestolatkiem nawet wtedy, kiedy trzeba już pokazać swoją dojrzałość.
Wszystkie obawy Smitha, związane z niebezpieczeństwami czyhającymi na twórców sequeli, rozwiały się, gdy tylko zaczął pisać scenariusz filmu. Znowu pojawiły się w nim liczne, cięte dialogi Dantego i Randala, szalone dyskusje, celne powiedzonka i ten sam ciągły niepokój o przyszłość zwariowanego, współczesnego świata. "Gdy tylko skończyłem pisanie scenariusza, zniknęły moje obawy związane z ryzykiem zszargania oryginału.– wspomina Smith. – Poczułem wtedy, że stworzyłem materiał na całkiem nowy film, zadowalający także wielbicieli pierwszej części."
Pomimo wielu zmian, jakie zaszły w życiu reżysera przez ostatnich dziesięć lat, nie miał on problemu ze stworzeniem nowych postaci Dantego i Randala. "W swoim życiu musiałem radzić sobie z innymi niż oni kłopotami, ale moje nastawienie do świata jest wciąż takie samo. – mówi Smith. – Jestem teraz filmowcem, ale jako człowiek niewiele się zmieniłem i jestem trochę podobny do Dantego i Randala. Obserwuję świat za oknem i jestem bardzo zakłopotany."
Upływ czasu jest jednak nieubłagany także dla Dantego i Randala. W filmie "Clerks – Sprzedawcy 2" Smith wykorzystuje swoje wysmakowane i ostre poczucie humoru do pokazania takich aspektów dorosłego życia jak małżeństwo czy kryzys przyjaźni. Pisząc scenariusz Smith zdecydował się na wprowadzenie do skomplikowanego życia miłosnego Dantego dwóch nowych postaci kobiecych. Jedną z nich jest jego narzeczona, która chce uzmysłowić Randalowi, że jego najlepszy przyjaciel może wkrótce zrezygnować z przyjemności, jaką jest ich wspólna praca.
|