|
Dynia jest rośliną jednoroczną, a ogromne pomarańczowe „głowy” to jej owoce. Potrafią osiągać gigantyczne rozmiary, ważąc nawet ponad 50 kg. W Polsce najczęściej spotykamy odmiany dyni olbrzymiej o barwie pomarańczowej w wielu odcieniach i zwartym soczystym miąższu. Jednak początki kulinarnej kariery dyni na naszych stołach nie były łatwe. Najpierw dynię traktowaliśmy bardzo ostrożnie, podając ją głównie w postaci pikli w occie. Jednak z czasem odkrywaliśmy coraz więcej zalet i kulinarnych zastosowań tego pomarańczowego warzywa. Dziś śmiało sięgamy po dynię, przyrządzając ją na wiele różnych sposobów.
Sposób na dynię!
Najczęściej dynię wykorzystujemy, gotując z niej zupy – gładkie gęste kremy znakomicie zaspokajają głód i rozgrzewają w chłodne jesienne dni. Neutralny smak dyni sprawia, że możemy im nadać charakter tradycyjnej zupy, podając z ziemniakami czy jajkiem na twardo, albo też stworzyć ciekawe orientalne danie, dodając mleko kokosowe i sos rybny czy też doprawiając orientalnymi przyprawami. Warto wybierać spośród propozycji szefów kuchni Knorr, polecających Krem z dyni z ziemniakami i jabłkiem.
Krem z dyni z ziemniakami i jabłkiem:
Składniki:
Dynia pokrojona w kostkę - 400 gramów ziemniaki - 2 sztuki jogurt - 3 łyżki poszatkowana biała część pora Bulion cielęcy Knorr - 1 sztuka pieprz - 1 szczypta estragon - 1 szczypta kwaśne jabłko obrane i wydrążone - 1 sztuka posiekana cebula - 1 sztuka roztarty ząbek czosnku - 2 sztuki tymianek - 1 szczypta masło - 1 łyżka
Krem z dyni z ziemniakami i jabłkiem - Sposób przygotowania:
1. Stop masło i podsmaż na nim cebulę, por i czosnek.* Należy uważać, aby masło nie przypaliło się, inaczej potrawa będzie niesmaczna i niezdrowa.
2. Po chwili dodaj ziemniaki, dynię i kawałki jabłka, całość duś 5 minut.
3. Następnie dodaj 0,5 l rosołu, przygotowanego z kostek Bulionu cielęcego Knorr zgodnie z opisem na opakowaniu. Gotuj ok. 35 minut. Pod koniec gotowania dodaj zioła oraz pieprz.
4. Zmiksuj zupę i przetrzyj przez sito, po czym dopraw solą (jeśli uznasz to za konieczne).
5. Przed podaniem dodaj do kremu z dyni jogurt i szczypiorek.
Coraz chętniej z pomocą dyni przygotowujemy jednak także inne potrawy, czyniąc ją składnikiem sałatek, dań makaronowych, risotto czy przyrządzając ją jako puree. Dynia wyśmienicie smakuje też po prostu skropiona oliwą, oprószona solą, pieprzem i ostrą papryką i zapieczona w piekarniku. Warto dodawać ją do wszelkich zapiekanek, w tym makaronowych i z dodatkiem kurczaka. Nie możemy też zapomnieć o sosach i dipach przygotowywanych na bazie dyni. Co ciekawe, kucharze Knorr polecają ją również jako farsz do Pierogów z dynią w sosie szałwiowym oraz składnik niezbędny do przygotowania pysznego Sufletu z pieczonej dyni. A na deser oprószone cukrem pudrem Ciasto dyniowe!
Z dynią za pan brat!
Wielu z nas dopiero odkrywa możliwości, jakie daje nam w kuchni dynia. Dlatego czasem zastanawiamy się, w jaki sposób przygotować ją do dalszego wykorzystania, jak doprawiać dania z dyni, po jakie gatunki sięgać. Z pomocą przychodzi Piotr Murawski, szef kuchni Knorr. Oto jego porady:
- Ze względu na twardą skórę, dynię obiera się z trudnością. Dlatego warto podzielić warzywo na kilka mniejszych części, zawinąć je w folię aluminiową i upiec w piekarniku. Potem już łatwo dynię można wykorzystać do przygotowania zup czy sosów.
- Neutralny smak dyni powoduje, że potrawy z niej przyrządzane wymagają umiejętnego przyprawiania. Znakomicie sprawdzą się tu cynamon, imbir, kumin, kolendra, ostra papryka, cytryna, a nawet miód.
- Przyrządzając zupy, warto sięgnąć nie tylko po najpopularniejszą w Polsce dynię olbrzymią, ale również po inne odmiany warzywa. Sprawdzi się owalna dynia piżmowa o miękkim ciemnożółtym miąższu. Poleca się również małą pomarańczową dynię hokkaido – nada zupie piękny intensywny kolor.
- W kuchni warto używać pestek dyni oraz produkowanego z nich oleju. Pestki możemy dodawać do musli, sałatek, domowych ciastek i pieczywa. Natomiast olej z pestek dyni wzbogaci smak sałatek oraz zup, nadając im wykwintnego, lekko orzechowego smaku.
|